Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.11.2018 11:18 Domov
Vysielanie cudzincov za prácou na Slovensko sprevádzajú aj podvody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.11.2018 11:18 Domov

Vysielanie cudzincov za prácou na Slovensko sprevádzajú aj podvodyBratislava- Vysielanie cudzincov za prácou na Slovensku sprevádzajú špekulácie aj podvody. Firmy, ktoré vysielajú pracovníkov, často nepoznajú detailne legislatívne podmienky, zákon však v niektorých prípadoch obchádzajú i zámerne. Upozorňuje na to Slovenská komora daňových poradcov (SKDP).


Štatistiky nezamestnanosti sú na rekordných minimách. V septembri tohto roka miera evidovanej nezamestnanosti klesla na 5,38 %. V niektorých regiónoch však majú podnikatelia vážny problém nájsť zamestnancov. Častým riešením je zamestnávanie alebo vysielanie zamestnancov zo zahraničia. Na Slovensko tak prichádzajú nielen robotníci, ale aj manažéri, lekári, či IT špecialisti. Firmy však musia dodržiavať legislatívne podmienky pri vysielaní.

 

"Každý rok dochádza k legislatívnym zmenám na úrovni Európskej únie aj v národnej slovenskej legislatíve, ktoré pravidlá a povinnosti menia. Výsledkom je komplikovaná agenda, o ktorej mnoho zamestnávateľov ani nevie a ani pri najlepšej vôli nedokážu plniť všetky svoje povinnosti," upozorňuje Radovan Ihnát zo SKDP.

Vysielaní zahraniční zamestnanci podľa vyjadrení komory často nie sú nahlásení na Inšpektorát práce, alebo nemajú vystavené certifikáty A1. Certifikát A1 je potvrdenie o tom, že cudzinec vyslaný na Slovensko je aj naďalej sociálne poistený vo svojej domovskej krajine, a teda u nás nemusí platiť poistenie. Cudzinci alebo firmy, ktoré ich vysielajú, mnohokrát netušia, aká pracovno-právna legislatíva sa na nich vzťahuje, či na Slovensku majú, alebo nemajú platiť dane.

 

"Okrem neúmyselných chýb sa objavujú aj účelové špekulácie, či dokonca podvody. Napríklad, ak sa na Slovensku zakázané dočasné pridelenie zahraničného zamestnanca z tretej krajiny tvári ako poskytovanie služieb. Tým sa legalizuje zákonom nepovolená aktivita, porušujú sa pravidlá o porovnateľnej mzde a obchádzajú sa aj slovenské dane. Pri pásoch slovenských závodov môžeme nájsť takýchto 'poskytovateľov služieb' stovky, možno tisíce," tvrdí Ihnát.

 

Úplne za hranou zákona sú rôzne falošné pracovné povolenia alebo certifikáty A1, ktoré sa občas vyskytnú najmä pri zamestnancoch z krajín mimo EÚ. Tu riskujú aj slovenské spoločnosti, ktoré prijímajú takéto služby, keďže pokuty za prijatie služby alebo práce zo zahraničia poskytnutej prostredníctvom nelegálne zamestnaného pracovníka sú rovnaké, ako za nelegálne zamestnávanie.

Prvým potrebným krokom v tejto oblasti je podľa komory vzdelávanie podnikateľov, aby mali k dispozícii aktuálne a kompletné informácie o povinnostiach spojených s vysielaním zamestnancov na Slovensko, ale aj zo Slovenska. Inšpektorát práce a finančná správa zvažujú užšiu spoluprácu a výmenu informácií.

 

Výsledkom by mala byť dôkladnejšia kontrola a efektívnejšie odhaľovanie podvodov.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: P.B./TASR

Foto:  PIXABAYNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok