Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Petíciu za ochranu slovenskej prírody podpísalo už vyše 42-tisíc ľudí
Petíciu za ochranu slovenskej prírody podpísalo už vyše 42-tisíc ľudí
20.11.2019 16:00 Environetky
Vyše 43-tisíc ľudí bojuje za ochranu slovenskej prírody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2019 16:00 Environetky

Vyše 43-tisíc ľudí bojuje za ochranu slovenskej prírodyBRATISLAVA – Petíciu za skutočnú ochranu slovenskej prírody, ktorú presne pred rokom spustilo Lesoochranárske zoskupenie Vlk, už podpísalo vyše 43-tisíc ľudí. Cieľom je získať 100-tisíc podpisov, aby sa požiadavkami petície musel zaoberať parlament.


Združenie Vlk má dve základné požiadavky. V prvom rade žiada zredukovať základné režimy ochrany v chránených územiach na dva, a to územia s prísnou ochranou, teda bezzásahové územia, a územia s aktívnou ochranou, teda manažované územia. Požaduje tiež umožniť voľný pohyb peších návštevníkov vo všetkých chránených územiach.

V územiach s prísnym režimom je cieľom ochrana prirodzených procesov. Tieto územia by mali tvoriť kostru sústavy chránených lokalít, nesmeli by sa v nich vykonávať žiadne aktivity s výnimkou voľného vstupu peších návštevníkov, neinvazívneho výskumu a činností nevyhnutných na odvrátenie priameho ohrozenia.

 

 

„Výmeru prísne chránených území žiadame stanoviť na minimálne desať percent rozlohy Slovenska do roku 2030,“ uvádza Vlk v petícii. Cieľom ochrany v územiach s aktívnou ochranou je zabezpečenie priaznivého stavu chránených druhov a biotopov, udržanie charakteristickej krajinnej štruktúry a významných krajinných prvkov. V týchto lokalitách sa budú uplatňovať postupy stanovené manažmentovými plánmi za aktívnej účasti vlastníkov pozemkov a zainteresovanej verejnosti.

 


Petícia za skutočnú ochranu prírody nadväzuje na predchádzajúcu petíciu za zmenu zákona o ochrane prírody a krajiny. Tú podpísalo 50 446 občanov a odovzdali ju na ministerstve životného prostredia (MŽP). Petícia požadovala národné parky podľa medzinárodných kritérií, päť percent bezzásahových území z rozlohy Slovenska, zjednodušenie zákona o ochrane prírody a krajiny a voľný pohyb ľudí v chránených územiach.

 


MŽP nezapracovalo viacero z týchto požiadaviek ani do Envirostratégie 2030, ani do novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Lesoochranárske zoskupenie sa preto rozhodlo spustiť ďalšiu petíciu za lepšiu ochranu slovenskej prírody. reklama


Zdroj: SITA/ Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok