Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
ilustračné foto
ilustračné foto
31.12.2013 08:08 Domov
Výrobcovia elektrozariadení budú mať definované pravidlá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.12.2013 08:08 Domov

Výrobcovia elektrozariadení budú mať definované pravidláBRATISLAVA - Právna norma zabezpečí environmentálnu bezpečnosť elektrických a elektronických zariadení.


Výrobcovia elektrických a elektronických zariadení budú mať definované práva a povinnosti. Vyplýva to zo zákona o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára. Zákon si takisto dáva za cieľ definovať povinnosti splnomocneného zástupcu, dovozcu a distribútora pri používaní určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach a stanoviť činnosť orgánov dohľadu nad trhom pri kontrole dodržiavania povinností stanovených zákonom.

Právna norma zabezpečí environmentálnu bezpečnosť elektrických a elektronických zariadení a dopĺňa už existujúcu právnu úpravu bezpečnosti elektrických a elektronických zariadení o ďalšie povinnosti výrobcov, ale aj dovozcov, distribútorov a splnomocnených zástupcov pri preukazovaní bezpečnosti výrobkov. Činnosť orgánov dohľadu nad trhom zabezpečí ochranu spotrebiteľov pred účinkami nebezpečných látok. 

Zákon sa vzťahuje na veľké i malé domáce spotrebiče, informačné technológie a telekomunikačné zariadenia, spotrebnú elektroniku, osvetľovacie zariadenia, elektrické a elektronické náradie, hračky a zariadenia určené na športové a rekreačné účely, zdravotnícke pomôcky, monitorovacie a kontrolné prístroje vrátane priemyselných monitorovacích a priemyselných kontrolných prístrojov, predajné automaty a na iné elektrické a elektronické zariadenia. Naopak, nevzťahuje sa na zariadenia, ktoré sú potrebné pre bezpečnosť štátu vrátane zbraní, munície a výrobkov obranného priemyslu určených výhradne na vojenské účely či zariadenia navrhnuté na vypustenie do vesmíru. Nevzťahuje sa taktiež na veľké stacionárne priemyselné náradia, veľké pevné inštalácie, dopravné prostriedky okrem elektrických dvojkolesových vozidiel, ktoré nie sú typovo schválené, necestné pojazdné stroje určené len na odborné používanie, aktívne implantovateľné zdravotnícke pomôcky, fotovoltické panely určené na používanie v odborne navrhnutom, zostavenom a nainštalovanom systéme na trvalú prevádzku na určenom mieste za účelom výroby energie zo slnečného svetla ani na zariadenia navrhnuté na výskum a vývoj, určené pre priemyselné použitie. reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok