Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
25.03.2020 09:16 Zdravie
Všetci s podozrením na koronavírus musia byť v izolácii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.03.2020 09:16 Zdravie

Všetci s podozrením na koronavírus musia byť v izoláciiBRATISLAVA - Človek s podozrením na nákazu novým koronavírusom musí byť v domácej izolácii, nesmie nikam cestovať a mal by obmedziť kontakty s inými ľuďmi.


Rovnako nenavštevovať kultúrne, spoločenské, športové alebo iné hromadné podujatia, neprijímať a nechodiť na návštevy.

 

Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webovom portáli s odporúčaniami k novému koronavírusu.

 

Sledujte svoj zdravotný stav

Treba sledovať svoj zdravotný stav a ak človek spozoruje aspoň jeden z príznakov ako horúčka, kašeľ alebo dýchavičnosť, hneď kontaktovať telefonicky svojho ošetrujúceho lekára aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a dohodnúť sa na odbere biologického materiálu.

 

"Vykonávajte iba takú pracovnú činnosť, ktorú môžete robiť v mieste izolácie a na výučbové aktivity využívajte e-learningové formy," uvádza ÚVZ.

 

 

Človek v domácej karanténe by ju mal nahlásiť emailom alebo telefonicky svojmu všeobecnému lekárovi, v prípade detí pediatrovi. Lekár vypíše práceneschopnosť (PN), ktorú zašle priamo do Sociálnej poisťovne.

 

Ak má niekto obavu z ohrozenia svojich blízkych a chce karanténu absolvovať v zariadení Ministerstva vnútra SR, mal by zavolať na linku 112.

 

Dodržiavajte preventívne opatrenia

"Tu vám poskytnú možnosť ísť do najbližšieho účelového zariadenia, napríklad v Gabčíkove, na Donovaloch alebo v Liptovskom Jáne," informuje ÚVZ.

 

Ľudia, ktorí sa starajú o osobu čakajúcu na výsledky vyšetrenia na nový koronavírus, by podľa ÚVZ mali dodržiavať preventívne opatrenia, medzi inými používať jednorazové utierky alebo vreckovky, ktoré po použití vyhodia a okamžite si umyjú ruky mydlom a vodou. Následne si ich treba dôkladne utrieť.

 

 

Bielizeň, obliečky a uteráky by mali byť uložené v plastovom vreci a vyprané až vtedy, keď budú známe výsledky testov na koronavírus a budú negatívne.

 

Perte a žehlite pri najvyššej možnej teplote

"Pokiaľ potrebujete vyprať doma bielizeň a nie sú známe výsledky vyšetrenia, vyperte ho pomocou pracieho prostriedku pri najvyššej možnej teplote vhodnej pre danú bielizeň. Odporúčame teplotu nad 60 stupňov. Žehlite a sušte bielizeň na najvyššej možnej teplote, ktorá je vhodná pre danú textíliu," radia epidemiológovia.

 

"Pri manipulácii s bielizňou používajte jednorazové rukavice a očistite povrch v okolí práčky. Bielizeň nenoste do verejných práčovní. Po manipulácii s bielizňou si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou," doplnili.

 

 

Odpad vrátane rúšok a vreckoviek od osoby v izolácii musí byť uložený vo vrecku, ktoré je určené na odpadky a po naplnení musí byť zaviazané. Plastové vrecko ÚVZ odporúča vložiť do druhého vrecka, zaviazať a až potom vložiť do kontajnera na odpad.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok