Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.07.2017 14:25 Ekonomika
Volkswagen Slovakia hľadá pre svoje projekty stovky nových ľudí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.07.2017 14:25 Ekonomika

Volkswagen Slovakia hľadá pre svoje projekty stovky nových ľudíBRATISLAVA - Nové technológie, ktoré sú súčasťou výroby v automobilke Volkswagen Slovakia (VW SK), prinášajú nové nároky na pracovnú silu. Spoločnosť potrebuje stovky pracovníkov a od septembra spúšťa duálne vysokoškolské vzdelávanie.


VW SK podľa jeho hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej využíva pri výrobe vozidiel najmodernejšie technológie. Vo výrobných halách sú inštalované približne dve tisícky robotov, ďalšie pribúdajú v novej karosárni a montážnej hale Porsche. Už dnes závod využíva rozšírenú a virtuálnu realitu, big data, online monitoring výroby či inteligentné rukavice so skenerom.

 

„Industry 4.0 je súčasťou života v našej spoločnosti a postupne pribúdajú ďalšie inovácie súvisiace so štvrtou priemyselnou revolúciou. Nové technológie nám umožnia vyrábať vozidlá individuálnejšie, efektívnejšie a s ešte väčším ohľadom na životné prostredie. Všeobecne očakávame transparentnejšie procesy a viac flexibility,“ uviedla pre TASR.

 

Tento trend podľa hovorkyne so sebou prináša vznik nových povolaní a čoraz vyššie nároky na pracovnú silu. „Budúcnosť automobilového priemyslu závisí do veľkej miery od dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá bude ovládať moderné technológie a programy. Dnes títo odborníci na trhu chýbajú a s nimi aj moderný vzdelávací systém orientovaný na prax, ktorý by zabezpečil dostatok kvalifikovaných pracovníkov do budúcnosti,“ upozornila.

 

Automobilka na to zareagovala v roku 2013 prvými rekvalifikáciami systémom duálneho vzdelávania. Dnes sa spolu s partnermi podieľa aj na stredoškolskom duálnom vzdelávaní prostredníctvom Duálnej akadémie. Novinkou je pilotný projekt duálneho bakalárskeho štúdia v automobilovom priemysle v spolupráci so Strojníckou fakultou Slovenskej technickej univerzity v Bratislave so štartom v septembri tohto roka.

 

„Novovznikajúce povolania si vyžadujú kontinuálny rozvoj duálneho vzdelávania v odboroch, po ktorých je na trhu dopyt, čo vnímame primárne ako úlohu štátu. Uvítali by sme tiež opatrenia podporujúce ochotu ľudí cestovať za prácou zo vzdialenejších regiónov,“ priblížila Kovarovič Makayová.

 

Vo VW SK sú aktuálne stovky voľných pracovných miest vo výrobnej aj nevýrobnej oblasti. Pre nové investície a projekty hľadá spoločnosť mladých absolventov i skúsených odborníkov. Najťažšie obsaditeľné sú pozície vyžadujúce si odborné elektrotechnické vzdelanie, ako sú mechatronici, elektrotechnici, linkoví údržbári či elektrikári. Náročné je nájsť aj zamestnancov do výroby so stredoškolským vzdelaním a nižšou kvalifikáciou.

 

Automobilku trápi tiež nedostatočne rozvinutá infraštruktúra. „VW SK vyrobí ročne viac ako 380.000 vozidiel pre 148 krajín celého sveta. Do infraštruktúry v okolí závodu a odľahčenia nákladnej dopravy v Devínskej Novej Vsi investuje dlhodobo z vlastných prostriedkov. Ako významný slovenský investor a exportér očakávame v tejto oblasti predovšetkým iniciatívu a aktivity štátu a samosprávy,“ uzavrela hovorkyňa.

 

Volkswagen Slovakia pôsobí na Slovensku od roku 1991 a zamestnáva 12.300 ľudí.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok