Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.03.2019 12:01 Domov
Volebné sťažnosti nebude môcť Ústavný súd SR riešiť skôr ako sa doplní plénum
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.03.2019 12:01 Domov

Volebné sťažnosti nebude môcť Ústavný súd SR riešiť skôr ako sa doplní plénumKOŠICE - Ústavný súd (ÚS) SR nebude môcť rozhodovať o prípadoch vo veciach týkajúcich sa porušenia Ústavy alebo zákona pokiaľ sa jeho plénum nedoplní. V súčasnej dobe sa dá považovať za nefunkčné. TASR to potvrdila ústavná sudkyňa Jana Baricová vykonávajúca úlohy predsedu ÚS.


Keďže sa deviatim ústavným sudcov z celkového počtu 13 skončilo vo februári tohto roku funkčné obdobie, a NRSR ešte nepredložila prezidentovi SR zoznam kandidátov, plénum Ústavného súdu nemôže pôsobiť ako funkčná inštitúcia.

 

 

"V prípade, že bude ústavnému súdu doručený návrh na začatie konania vo veci, v ktorej je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu – vrátane prípadných sťažností na nezákonnosť a neústavnosť prezidentských volieb – takýto návrh sa zaeviduje a pridelí sa mu evidenčné číslo." 

 

"Treba však podotknúť, že ústavný súd je spôsobilý konať v pléne a uznášať sa, ak je na rokovaní a rozhodovaní pléna ústavného súdu prítomná aspoň nadpolovičná väčšina všetkých sudcov ústavného súdu, teda najmenej sedem sudcov. Vo veciach, v ktorých je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu, je preto nevyhnutné počkať na jeho doplnenie," ozrejmila Baricová.

 

 

Sudcami ÚS sú v súčasnosti Jana Baricová, Mojmír Mamojka, Jana Laššáková a Miroslav Duriš. Funkčné obdobie sa vo februári skončilo aj dovtedajšej predsedníčke ÚS Ivette Macejkovej. Baricová, ktorá je ústavnou sudkyňou od roku 2014, vykonáva úlohy predsedu ÚS od 1. marca 2019.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok