Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. mar. 2018Jozef
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Terezín
Terezín
12.10.2017 06:00 Zaujímavosti
Vojenskí nadšenci obnovili časť pevnosti v Terezíne a pripravili prvú expozíciu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2017 06:00 Zaujímavosti

Vojenskí nadšenci obnovili časť pevnosti v Terezíne a pripravili prvú expozíciuTEREZÍN – České mesto Terezín má unikátnu históriu, keďže vzniklo vybudovaním vojenskej obrannej pevnosti v čase habsburskej monarchie.


Dokumentuje to nová expozícia Centrum pevnostného staviteľstva Terezín, ktorú pripravilo občianske združenie Klub vojenskej histórie - Pevnosť Terezín (KVH-PT). V rekonštruovaných miestnostiach návštevníckeho centra Retranchement 5 sú historické zbrane od najmenších po dvojmetrové pušky, ktoré musel nabíjať strelcov pomocník.

 

Nechýbajú figuríny oblečené vo vojenských uniformách, rôzne osobné, dekoratívne a iné predmety či dobová tlač. Na veľkoplošnej makete možno spoznať taktické varianty dobýjania pevnosti. Texty na stenách informujú o rozhodnutí cisára Jozefa II. vybudovať pevnosť na ochranu Čiech, o jej desaťročnom stavaní od roku 1780, aj následných súvislostiach budovania mesta a života v ňom.

 

"Na zelenej lúke Malú a Hlavnú pevnosť stavali tisíce vojakov naverbovaných v krčmách celej habsburskej ríše, tiež poddaní či kriminálnici. V okolí sa preto vybudovalo päť tehelní a vojenská pekáreň, ktorá denne piekla takmer 75 ton chleba. Okrem trojitých obranných valov, 34 kilometrov podzemných mínových chodieb stavali budovy potrebné pre chod pevnosti, cesty a ďalšie potrebné objekty," informuje sprievodca a člen KVH-PT Josef Kočí.

 

Mnohí prekvapení návštevníci sa podľa jeho slov dozvedajú, že koncentračný tábor tam neexistoval. Malá pevnosť slúžila ako väznica pre politických a vojenských odporcov monarchie. Počas druhej svetovej vojny sa stala policajnou väznicou pražského gestapa, kam posielali vlastencov, odbojárov a iné osoby nepohodlné okupačnému režimu. V novembri 1941 v meste Nemci vysťahovali pôvodných obyvateľov a zriadili židovské geto ako zberný a priechodný tábor na ich ďalšie deportovanie. Malá pevnosť je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky Památník Terezín. O obnovu a propagáciu Hlavnej pevnosti sa starajú nadšenci z KVH-PT.

 

Návštevník expozície sa dozvie, že postavený Terezín mal najmodernejšiu kanalizáciu v Európe. Pevnosť na oboch brehoch rieky Ohře bola architektonický skvost navrhnutý generálom Karlom Clemensom Pellegrinim. S ďalšími odborníkmi vybudoval dodnes unikátny ochranný vodný systém s napúšťaním a vypúšťaním vody do veľkej ochrannej priekopy cez podzemné stavidlá. Vojenské mesto malo v roku 1898 vyše 50 krčiem, z toho 11 nevestincov a každý rok tam prišlo až 200 nových kňažiek lásky.

 

Súčasťou expozície je prehliadka podzemného opevnenia s takmer dvojkilometrovou sprístupnenou chodbou. V čase svojho vzniku najdokonalejšia pevnosť na svete slúžila aj ako logistický uzol na zásobovanie vojska proviantom, strelivom, zbraňami, či ako špitál pre ranených vojakov.

 

Podľa Kočího Retranchement je posledná časť obrany pevnosti. Druh hradieb, ktorý keď vojská dobyjú, dostanú sa do mesta. "Desaťročné budovanie obrovskej pevnosti s vtedajšími mechanizmami a vybavením bola celkom rýchla stavba," poznamenal.

 

"Rekonštrukciu priestorov sme robili asi dva roky, expozíciu a podzemné chodby o niečo dlhšie. Vlani sme mali prvý celý rok otvorenú expozíciu a návštevnosť okolo 21.000 ľudí. Chodievajú sem aj záujemcovia zo Slovenska. Minulý mesiac som sprevádzal od vás štyri výpravy za sebou po 20 ľudí," uviedol Kočí.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok