VODNÝ SLALOM-SP: Slovensko s medailovým kompletom

NETKY.SK • 25 August 2013, 14:23 • 2 min

ČUŇOVO - Súhrn konečných poradí vo všetkých kategóriách vo Svetovom pohári vo vodnom slalome v roku 2013

Slovenskí vodní slalomári si v konečnom poradí Svetového pohára 2013 vybojovali tri medaily - z každého kovu po jednej. Kajakárka Jana Dukátová ´brala´ najjagavejšiu, keď vďaka druhému miestu vo finálových pretekoch päťdielneho seriálu v Čunove so šesťbodovým náskokom zvíťazila pred Austrálčankou Jessicou Foxovou. Bol to už jej štvrtý celkový triumf vo SP, na trón sa vrátila po ročnej pauze.

Striebro si v najvyrovnanejšej kategórii C1 mužov vypádloval kanoista Matej Beňuš. Alexander Slafkovský prišiel o obhajobu celkového prvenstva pre jeden nedovolený a veľmi sporný dotyk bránky vo finále záverečných pretekov, ktorý znamenal dvojsekundovú penalizáciu a posun vo výsledkovej listine o štyri pozície nižšie. Bez dvoch trestných sekúnd by skončil v Čunove druhý a stal by sa celkovým víťazom SP.

Súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci zvíťazili v prvých a posledných pretekoch celosezónnej súťaže. Zvyšné troje preteky vyhrali Francúzi Gauthier Klauss a Matthieu Peche a zaslúžene sa tešili z celkového zlata. "Hochšíci", ktorí od začiatku neskrývali, že pre nich je dôležitejší úspech na septembrovom svetovom šampionáte v Prahe, skončili tretí a bronzom skompletizovali slovenskú medailovú zbierku.
Slovensko sa tak v medailovej bilancii stalo spoločne s Austráliou druhou najúspešnejšou krajinou. Až päť pódiových umiestnení (2-1-2) si vybojovali nemeckí slalomári. Tí totálne ovládli kategóriu kajakárov, kde obsadili všetky tri medailové pozície, pridali zlato v C1 mužov a bronz v K1 žien.

Konečné poradie SP (po 5 pretekoch):
C1 muži: 1. Sideris Tasiadis (Nem.) 215, 2. Matej Beňuš (SR) 213, 3. Anže Berčič (Slovin.) 208, 4. David Florence (V. Brit.) 206, 5. Alexander Slafkovský (SR) 206, ... 19. Jerguš Baďura 91, 28. Michal Martikán 60, 37. Karol Rozmuš (všetci SR) 36

C1 ženy: 1. Jessica Foxová (Aus.) 295, 2. Kateřina Hošková (ČR) 234, 3. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 177, 4. Katarína Macová (SR) 171

K1 muži: 1. Sebastian Schubert 240, 2. Hannes Aigner 221, 3. Fabian Dörfler (všetci Nem.) 219, ... 19. Martin Halčin 92, 26. Ján Šajbidor 81, 50. Andrej Málek 40, 53. Jakub Grigar (všetci SR) 38

K1 ženy: 1. Jana Dukátová (SR) 211 bodov, 2. Jessica Foxová (Aus.) 205, 3. Jasmin Schornbergová (Nem.) 201, ... 7. Elena Kaliská 150, 45. Kristína Nevařilová 28, 71 Kristína Zárubová (všetky SR) 2

C2: 1. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 260 bodov, 2. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 22, 3. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 189, ... 5. Tomáš Kučera, Ján Bátik 165, 6. Ladislav Škantár, Peter Škantár 165, 34. Matúš Gewissler, Juraj Skákala (všetci SR) 19