Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.01.2017 14:30 Ekonomika
Vodiči autobusovej dopravy sú v štrajkovej pohotovosti, žiadajú zvýšenie platov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.01.2017 14:30 Ekonomika

Vodiči autobusovej dopravy sú v štrajkovej pohotovosti, žiadajú zvýšenie platovBRATISLAVA – Pri kolektívnom vyjednávaní vo verejnej autobusovej doprave nastala patová situácia. Odbory sa nevedia dohodnúť s dopravcami na zvýšení platov pre zamestnancov v autobusovej doprave. V súčasnosti sú tak v štrajkovej pohotovosti a ak sa ani po rokovaniach pred sprostredkovateľom nedohodnú, nie je vylúčený štrajk. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovali predstavitelia Odborového združenia (OZ) KOVO.


"Zamestnanci verejnej autobusovej dopravy sú dlhodobo nespokojní so svojimi mzdami, najmä vzhľadom na náročnosť tohto povolania, ale aj na dĺžku času, ktorý strávia na pracovisku. Mzdy sú poddimenzované dlhodobo," opísala podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková. Požadujú preto zvýšenie tarifných miezd o 10 % a zvýšenie priemerných miezd o 12 %.

 

"Ani po dvoch kolách zamestnávateľská strana neupustila zo svojho návrhu, ktorým bolo 1-% navýšenie tarifných miezd a 2-% navýšenie priemerných miezd," vyčíslila Benedeková. Pri najnižších mzdách by to podľa nej znamenalo zvýšenie priemernej mesačnej mzdy o 4,50 eura.

 

Momentálne tak bude pokračovať vyjednávanie o platoch pred sprostredkovateľom. Najbližšie rokovanie je dohodnuté na 24. januára v Žiline. "V prípade, že nedôjde k dohode ani pred sprostredkovateľom, tak, samozrejme, sa budeme musieť dohodnúť na ďalšom postupe," avizovala. Zvýšenie platov by sa týkalo približne 11.000 zamestnancov vo verejnej autobusovej doprave.

 

V odvetví autobusovej dopravy sú však podľa Benedekovej obrovské regionálne rozdiely. "Priemerné mzdy najmä na južnom a východnom Slovensku sú omnoho nižšie, ako je to napríklad na západnom a severnom Slovensku," doplnila. Aj preto je podľa nej potrebné na odvetvovej úrovni stanoviť určitú minimálnu úroveň tarifných a priemerných miezd.

 

V súčasnosti sú podľa Benedekovej priemerné mzdy na západnom a severnom Slovensku približne 1000 eur, naopak na východnom a južnom Slovensku sú okolo 700 eur. Pripomína však, že väčšinou ide o prácu vodiča v autobusovej doprave, ktorá má isté špecifiká. Súčasťou zamestnania sú mnohé prestoje a čakania na spoje, keď je zamestnanec na pracovisku, ale toto obdobie má ohodnotené oveľa nižšie.

 

"Keď sa prepočíta priemerná mzda na počet hodín, ktoré vodič skutočne na pracovisku strávi, tak je mzda nižšia, ako majú brigádnici, ktorí vykladajú tovar v obchodoch," zdôraznila Benedeková.

 

ZAD: Sme kedykoľvek pripravení rokovať o viditeľnom, avšak reálnom zvýšení miezd

 

Zväz autobusovej dopravy (ZAD) je kedykoľvek pripravený rokovať o viditeľnom, avšak reálnom zvýšení miezd. Uviedol to dnes pre TASR prezident ZAD Peter Sádovský v reakcii na dnešné informácie o štrajkovej pohotovosti zamestnancov vo verejnej autobusovej doprave.

 

"Požiadavka navýšenia miezd o 12 % je neprimeraná inflácii a aj výsledkom rokovaní v iných odvetviach hospodárstva a možnostiam rozpočtov samosprávnych krajov, ktoré prímestskú dopravu financujú," doplnil Sádovský.

 

Odborové združenie OZ KOVO dnes informovalo, že po tom, čo sa odbory po dvoch kolách rokovaní nedohodli s dopravcami na zvýšení platov pre zamestnancov v autobusovej doprave, je vyhlásená štrajková pohotovosť. A ak sa ani po rokovaniach pred sprostredkovateľom nedohodnú, nie je vylúčený štrajk.

 

Podľa odborov sú zamestnanci verejnej autobusovej dopravy dlhodobo nespokojní so svojimi mzdami, najmä vzhľadom na náročnosť tohto povolania, ale aj na dĺžku času, ktorý strávia na pracovisku. Požadujú preto zvýšenie tarifných miezd o 10 % a zvýšenie priemerných miezd o 12 %. Zamestnávatelia podľa odborov navrhovali 1-% zvýšenie tarifných a 2-% zvýšenie priemerných miezd.

 

"ZAD považuje informáciu o štrajkovej pohotovosti v odvetví verejnej autobusovej dopravy, iniciovanú OZ KOVO, za neprimeranú," priblížil Sádovský. Tento krok podľa neho neposilňuje partnerského ducha rokovaní dvoch rovnocenných partnerov, ktorí majú skutočný záujem o sociálny zmier a dlhodobé fungovanie partnerstva zamestnancov a zamestnávateľov.

 

"Vyhlasovanie štrajkovej pohotovosti sa stalo každoročným koloritom kolektívnych vyjednávaní vyššieho stupňa, a to bez ohľadu na výkonnosť slovenskej ekonomiky, silu verejných rozpočtov, rast produktivity práce alebo nárast spotrebiteľských cien," dodal prezident ZAD.

 

Každoročné rokovanie o navýšení miezd pripomína podľa neho turecký bazár, ale neprináša nič zásadne nové pre udržateľnosť sociálneho partnerstva, perspektívu odvetvia autobusovej dopravy a verejnej hromadnej dopravy ako celku či spokojnosť zamestnancov a zamestnávateľov ako rovnocenných partnerov.

 

"ZAD chápe nevyhnutnosť spokojnosti zamestnanca ako nevyhnutný predpoklad rozvoja firmy alebo odvetvia," doplnil Sádovský. Dôkazom toho je podľa neho aj zachovanie zamestnanosti a navyšovanie mzdy najmenej o infláciu aj v čase krízy. V roku 2016 sa pritom podľa Sádovského dohodlo zvýšenie miezd o 4 %, a to pri nulovej inflácii.

 

Na poslednom rokovaní pritom podľa ZAD odbory ako prvé trvali na svojej požiadavke nárastu priemerných miezd o 12 % a neboli pripravené ustúpiť zo svojej požiadavky. "Čo vyvolalo reakciu zamestnávateľov znamenajúcu zotrvávanie na prvotnom návrhu. Tvrdenie OZ KOVO o neústupčivosti ZAD-u teda nie je pravdivé," opísal Sádovský.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok