Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Termálne kúpalisko Podhájska.
Termálne kúpalisko Podhájska.
18.07.2021 09:15 Domov
Voda na kúpalisku Podhájska obsahovala rádioaktívne prvky! Vedenie objektu o tom vedelo!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.07.2021 09:15 Domov

Voda na kúpalisku Podhájska obsahovala rádioaktívne prvky! Vedenie objektu o tom vedelo!BRATISLAVA - Pri prevádzke termálneho kúpaliska v obci Podhájska v okrese Nové Zámky sa mali porušovať zákony. Pre verejnosť bolo otvorené aj napriek zvýšenej prítomnosti rádioaktívnych prvkov vo vode z geotermálneho vrtu.


Problém tu bol od začiatku 

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) sa vyjadrilo, že hodnota daných prvkov výrazne prekračuje zdravotné limity. Čerpanie geotermálnych vôd do verejného kúpaliska tak bolo podľa ministerstva v minulosti povoľované na základe sfalšovaných analýz zloženia vody.


"Ako sa preukázalo kontrolami Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) a zisťovaním Polície SR, za bývalých vlád nedbali štátne orgány ku tomu určené na porušovanie zákonov v zariadení využívajúcom geotermálny vrt Podhájska. Majitelia vrtu aj prevádzkovatelia kúpaliska zanedbali viaceré zákonné povinnosti, čím si neoprávnene zvyšovali zisky," uvádza rezort.

 

 

Podľa ministerstva je alarmujúce, že až donedávna nekonali v tejto veci príslušné odbory životného prostredia, ani orgány kontroly, akým je SIŽP. "Porušovanie predpisov a platných zákonov vo verejných kúpeľoch Podhájska sa tak stalo dlhodobým javom," konštatuje ministerstvo.

Kúpalisko Podhájska podľa MŽP čerpalo vodu z geotermálneho vrtu a využívalo ju v bazénoch bez platného oprávnenia. SIŽP preto uložila spoločnosti pokutu 128 978 eur, proti čomu sa spoločnosť odvolala.

 

"Vzápätí sa zistilo, že jedno z predložených rozhodnutí o oprávnení čerpať vodu z geotermálneho prameňa bolo pozmenené a jeho platnosť vypršala ešte v minulom storočí, konkrétne v roku 1994. To znamená, že kúpalisko v Podhájskej vypúšťalo dlhé roky znečistenú vodu z bazénov odpadovými rúrami do miestneho potoka Liska a odtiaľ do rieky Žitava nelegálne," zdôrazňuje envirorezort.

 

 

Znalecké dokazovanie podľa ministerstva ukázalo, že v dôsledku vypúšťania odpadových vôd z kúpaliska Podhájska došlo k umŕtveniu rieky a výrazným škodám na životnom prostredí. "Inšpektori SIŽP ďalej navyše počas preventívnej kontroly na vodnom toku Liska v katastrálnom území Podhájska objavili systém rúr, z ktorých do rieky vytekala ďalšia, hnedo zafarbená odpadová teplá voda," uvádza ministerstvo.

Rezort dodáva, že momentálne čaká na úplné výsledky vyšetrovania, najmä pokiaľ by sa ukázalo, že porušovania zákonov v súvislosti s Podhájskou sa diali aj priamo na pôde MŽP.

 


Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) už začiatkom júna informoval, že niektoré podnikateľské subjekty na základe chybných meraní platili za odčerpanú vodu v Podhájskej oveľa menej, než reálne mali. Podľa SIŽP jeden zo subjektov zase neodviedol geotermálnu vodu späť tak, ako mal. Vyčerpal tak napríklad 220-tisíc metrov kubických vody, ale reinjektovaných bolo o 60-tisíc metrov kubických vody menej. Podľa rezortu tiež podnikateľské subjekty vodu po úprave chemickými látkami vypúšťali do vodného toku.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky LC

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok