Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2019Gertrúda
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
Bývalá predsedkyňa vlády Iveta Radičová
Bývalá predsedkyňa vlády Iveta Radičová
03.03.2019 15:26 Prezidentské voľby
Vo voľbe prezidenta podľa Radičovej pohlavie kandidáta nehrá rolu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.03.2019 15:26 Prezidentské voľby

Vo voľbe prezidenta podľa Radičovej pohlavie kandidáta nehrá roluBRATISLAVA - U väčšiny populácie pohlavie kandidáta nehrá rolu. V súvislosti s voľbami prezidenta si to myslí sociologička a bývalá premiérka Iveta Radičová.


"Podstatnejšie je to, aká je daná žena kandidátka a aký je daný muž kandidát," povedala v nedeľnej relácii TA3 V politike.

K zlepšeniu situácie na Slovensku by podľa nej mohol prezident prispieť napríklad klasickými cnosťami. "Základom sú múdrosť, spravodlivosť, pokora a mierumilovnosť spojená s odvahou. To sú také základné danosti," povedala. Doplnila, že prezident by mal presadzovať aj vlastenectvo a mal by jasne vedieť, kde je pozícia Slovenska. Myslí si tiež, že by mal dbať aj na ochranu slabších a podporu úspešných, a nezabúdať pritom na piliere demokracie.

 

Za priamu kompetenciu prezidenta považuje zvýšenie dôvery v políciu, justíciu a bezpečnostné zložky, keďže podľa jej slov vymenúva nielen sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR, ale aj predsedu a podpredsedov ÚS, ale napríklad aj predsedu Najvyššieho súdu SR. Prezident podľa jej slov vnáša do spoločnosti aj nové témy.

 

"Neplatí predpoklad, že liberálny demokrat nemôže byť veriaci človek a kresťan. Rovnako neplatí predpoklad, že kresťania nemôžu byť protagonistami liberálnej demokracie," povedala na margo diskusie o registrovaných partnerstvách a podobne. Medzi týmito dvoma skupina nevidí ostrú deliacu čiaru. Spor v spoločnosti vidí medzi demokratmi a nedemokratmi, teda medzi zástancami liberálnej demokracie a jej neliberálnych foriem. Za dôležité považuje aj to, aby bol prezident schopný vytvárať vzájomnosť v spoločnosti.

 

Vyvolávanie nenávisti k rôznym skupinám považuje za ovplyvňovanie spoločnosti. "Pri takomto burcovaní nebuďme prekvapení, že stúpol odpor voči cudzincom a migrantom," povedala. Migračnú a utečeneckú krízu považuje za veľký problém, primárne by sa však mala podľa jej názoru riešiť migrácia Slovákov do zahraničia. Tvrdí, že v súčasnosti nie sú dôvodom tohto javu len financie, ale napríklad aj atmosféra na Slovensku.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok