Vo Frankfurte triumf Kipruta

NETKY.SK • 27 Október 2013, 13:49 • 2 min

FRANKFURT - Víťazom 32. ročníka maratónu vo Frankfurte nad Mohanom sa stal časom 2:06:15 h Keňan Vincent Kipruto.

Víťazom 32. ročníka maratónu vo Frankfurte nad Mohanom sa stal časom 2:06:15 h vicemajster sveta na tejto trati z Dägu 2011, Keňan Vincent Kipruto. V dramatickom finiši skončil druhý jeho krajan Mark Kiptoo, ktorý zaostal iba o jediný sekundu. Za touto dvojicou potom dobehli do cieľa dvaja bývalí víťazi Medzinárodného maratónu mieru (MMM): tretí skončil košický šampión z roku 2011 Elijah Kemboi (2:07:34 - osobný rekord) a štvrtý Jacob Chesari, ktorý triumfoval na MMM v roku 2009 a vo Frankfurte si zlepšil osobný rekord takmer o dve minúty na 2:07:46 h.

Pre Kipruta bolo nedeľňajšie víťazstvo druhé veľké maratónske v kariére, v roku 2009 bol najlepší v Paríži. Od začiatku pretekov však bolo jasné, že tempo zďaleka nie je na prekonanie traťového rekordu Wilsona Kipsanga 2:03:42 h spred dvoch rokov. V polovici pretekov mala vedúca skupina medzičas až 1:03:06 h. Favorizovaným Etiópčanom Sefirovi (skončil až 7.) a Lilesovi (nedokončil) sa nepodarilo prelomiť kenskú hegemóniu vo Frankfurte, Vincet Kipruto je už dvanásty víťaz z Kene v rade na tomto podujatí.

V súťaži žien triumfovala Keňanka Caroline Kilelová výborným výkonom 2:22:34 h s náskokom 26 sekúnd pred svojou krajankou Flomenou Chepchirchirovou. Pre Kilelovú to bolo druhé frankfurtské víťazstvo v kariére, najlepšia bola aj v roku 2010. Celkovo štartovalo 14 964 bežcov.
Výsledky:
Muži: 1. Vincent Kipruto 2:06:15, 2. Mark Kiptoo 2:06:16, 3. Elijah Kemboi 2:07:34, 4. Jacob Chesari 2:07:46, 5. Albert Matebor (všetci Keňa) 2:08:17, 6. Feyisa Bekele (Et.) 2:09:17.
Ženy: 1. Caroline Kilelová 2:22:34, 2. Flomena Chepchirchirová (obe Keňa) 2:23:00, 3. Birhane Dibabová 2:23:01, 4. Mamitu Dasková (obe Et.) 2:23:23, 5. Eunice Kirwová (Keňa) 2:23:45, 6. Yeshi Esayiasová (Et.) 2:24:06.