Vo Falune zlato pre Nemku Vogtovú

NETKY.SK • 21 Február 2015, 08:36 • 2 min

FALUN - Nemecká skokanka na lyžiach Carina Vogtová si vybojovala zlatú medailu v piatkovej individuálnej súťaži žien na 52. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo švédskom Falune.

Za vlaňajšou olympijskou šampiónkou zo Soči skončila druhá s odstupom 1,8 bodu Japonka Juki Itová, na bronzový stupienok na strednom mostíku HS-100 vystúpila favorizovaná Rakúšanka, líderka Svetového pohára i 1. kola piatkových pretekov Daniela Iraschková-Stolzová. Tridsaťjedenročnej skúsenej Rakúšanke na prvenstvo chýbalo 3,1 bodu.

Jedna z ašpirantiek na najvzácnejší kov 18-ročná Sara Takanašiová z Japonska sa z deviatej priečky po prvom kole posunula finálovým pokusom 93 metrov vyššie, ale napokon jej to stačilo len na nepopulárne 4. miesto. Víťazka štvrtkovej kvalifikácie Taylor Henrichová z Kanady bola piata a elitnú šesticu v zaujímavej súťaži vo Falune skompletizovala obhajkyňa prvenstva z ostatných MS 2013 v talianskom Val di Fiemme Sarah Hendricksonová z USA. Slovensko nemalo zastúpenie.

Víťaznej 23-ročnej Vogtovej (nar. 5. februára 1992), ktorá figurovala po 1. kole na druhej priečke, namerali dva vyrovnané skoky 91,5 a 92 metrov, za čo získala od rozhodcov výslednú známku 236,9 bodu. Pre Nemecko vybojovala na MS prvé zlato v individuálnej súťaži žien v histórii a je štvrtou skokankou na lyžiach, ktorá sa teší z prvenstva na svetovom šampionáte. V prípade nežnejšej časti populácie je to štvrtý svetový šampionát: pred šiestimi rokmi v Liberci sa tešila z premiérového zlata Američanka Lindsey Vanová, na MS 2011 v nórskom Osle zvíťazila Daniela Iraschková z Rakúska a na predchádzajúcich MS pred dvoma rokmi vo Val di Fiemme triumfovala Sarah Hendricksonová z USA.

Majstrovstvá sveta 2015 v klasických lyžiarskych disciplínach - Falun (Švéd.)
Skoky na lyžiach - individuálna súťaž žien na strednom mostíku HS-100 - piatkové výsledky:
1. Carina Vogtová (Nem.) 236,9 bodu (91,5 m/92 m), 2. Juki Itová (Jap.) 235,1 (89 m/93 m), 3. Daniela Iraschková-Stolzová (Rak.) 233,8 (92,5 m/89 m), 4. Sara Takanašiová (Jap.) 228,3 (90 m/93 m), 5. Taylor Henrichová (Kan.) 227,9 (90,5 m/91 m), 6. Sarah Hendricksonová (USA) 226,4 (87 m/91 m)