Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Experti: MUDr.Jana Chudíková a MUDr.Boris Bajer PhD.
Experti: MUDr.Jana Chudíková a MUDr.Boris Bajer PhD.
21.09.2022 19:30 Zaujímavosti
Plešivosť, akné či psoriáza. S ochoreniami kože sa spája aj genetika.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.09.2022 19:30 Zaujímavosti

Plešivosť, akné či psoriáza. S ochoreniami kože sa spája aj genetika.BRATISLAVA - Genetika má vplyv na mnohé oblasti nášho zdravia, ochorenia súvisiace so vzhľadom nie sú výnimkou. Vedecké štúdie dokazujú, že genetika ovplyvňuje vznik psoriázy až na 90 % a tiež to, že za rozvojom androgenetickej alopécie môže stáť genetika až do miery 80 %.


Spoločnosť DNA ERA prichádza s jedinečnou novinkou – DNA Beauty testom. Test obsahuje 28 výsledkov a medzi predispozíciami nájdete riziká spojené s rozvojom spomínanej alopécie, akné, psoriázy, ale aj predispozície na parodontitídu a kŕčové žily.

 

Využitie genetiky v estetickej medicíne

Vďaka analýze DNA je dnes možné získať množstvo informácií o svojich genetických predispozíciach. Tisícky zákazníkov spoločnosti DNA ERA už poznajú svoju DNA a predispozície spojené s oblasťami ako zdravotné riziká, športové predispozície, výživa, metabolizmus či účinok liečiv. Novinkou sú predispozície spojené so vzhľadom a zdravím. Predispozícia na rozvoj kŕčových žíl, zubnej parodontitídy, tvorbu vrások a ďalšie oblasti spojené so vzhľadom sú súčasťou nového DNA Beauty testu.

 

Medzi predispozície, ktoré je možné skúmať, patria aj chronické zápalové ochorenia kože. „Genetika ovplyvňuje napríklad vznik psoriázy až na 90 %. Na tieto tvrdenia nadväzujú i zistenia ďalšej štúdie z roku 2014. Ľudia, ktorí uviedli, že majú mierne alebo závažné akné, mali významne vyššie genetické riziko ako tí, ktorí uviedli, že akné nemajú,“ upresňuje genetička Michaela Šišková a dopĺňa, aké ďalšie predispozície spojené so vzhľadom a zdravím dokážeme analyzovať vďaka poznaniu DNA: „DNA Beauty test obsahuje 20 predispozícií v kategórii Vzhľad a zdravie doplnené o vybrané predispozície z kategórií Vitamíny a minerály a Výživa a zdravie. Dohromady je to 28 genetických predispozícií, ktoré sú zamerané na kvalitu pokožky, vlasov, zubov, prípadne predispozície spojené s hladinou vitamínov a minerálov. Medzi predispozíciami nájdete riziká spojené s rozvojom alopécie, akné, psoriázy a taktiež predispozície na parodontitídu a kŕčové žily.“

Informácie, ktoré poskytuje analýza,  sú nápomocné v estetickej medicíne a pri samotnej liečbe jednotlivých ochorení. „Výhodou genetických testov je, že sa môžu robiť v ktoromkoľvek veku, teda už aj u malých bábätiek, pretože primárna sekvencia DNA človeka sa počas života nemení. Takže platí, čím skôr informáciu získame, tým skôr s ňou vieme pracovať.", hovorí erudovaná odborníčka, doktorka Jana Chudíková.

 

,,Výsledky genetických testov nám môžu pomôcť nastaviť včas správnu starostlivosť o pokožku, osvojiť si vhodné návyky v rámci životného štýlu a životosprávy, ktorými sa dá lepšie predchádzať skorému nástupu neželaných zmien na koži. Pozitívny výsledok genetického testu, napr. na atopický ekzém alebo psoriázu, môžeme oceniť pri výbere športu a iných záľub pre dieťa. Neskôr dokonca aj pri výbere vhodného povolania, pri ktorom nebude pokožka vystavená chronickému dráždeniu chemikáliami, vodou, prachom, slnkom a podobne. Pri zvýšenej predispozícii k alopécii alebo vráskam sme schopní tieto zmeny oddialiť včasnou aplikáciou rôznych vitamínových a posilňujúcich roztokov a tiež moderných prístrojových ošetrení. Poznanie našich génov nám pomôže lepšie pochopiť naše telo a nastaviť v živote jednotlivé kroky tak, aby sme si nimi zlepšovali kvalitu života a nerobili opačne,“ hovorí dermatovenerologička a primárka kliniky NU CLINIC,  MUDr. Jana Chudíková. Pre Netky.sk dodáva, že na jej klinike dokážu pomôcť všetkým. ,,Na našej klinike disponujeme vysoko účinným lasertom FOTONA s fantastickými výsledkami, vlasovou mezoterapiou a ďalšími najnovšími výdobytkami modernej medicíny, " uzatvára špecialistka.

 

Androgenetická alopécia patrí medzi najčastejšie formy vypadávania vlasov u oboch pohlaví

Za geneticky podmienené predispozície považujeme aj problémy s vlasmi. Vedecké štúdie dokonca potvrdzujú, že rozvoj alopécie môže byť ovplyvnený genetikou až do miery 80 %. V štúdii z roku 2017 skúmali vplyv genetického rizika a dospeli k zisteniam, že 25 % ľudí s najvyšším genetickým rizikom má viac ako 4-násobne vyššie riziko rozvoja tohto ochorenia v porovnaní s 25 % ľudí s najnižším genetickým rizikom. V ďalšej štúdii z toho istého roku uviedlo až takmer 60 % ľudí s najvyšším genetickým rizikom, že trpia miernou alebo závažnou stratou vlasov. Samotné dáta štúdií tak potvrdzujú vplyv genetických predispozícií na ochorenia spojené so stratou vlasov.

 

„Najbežnejšou formou je androgenetická alopécia, čo je v preklade mužská a ženská plešatosť, alopecia areata  (ohraničená strata vlasov) a trakčná alopécia  (strata vlasov spôsobená ich dlhodobou fyzickou záťažou),“ hovorí dermatovenerologička a dodáva že: „Androgenetická alopécia patrí medzi najčastejšie formy vypadávania vlasov u oboch pohlaví. Plešatosť mužského typu je najčastejším prejavom vypadávania vlasov, ktoré postihuje milióny mužov po celom svete. U mužov zvyčajne začína okolo 20. roku života a u žien sa vyskytuje prevažne po prekonaní menopauzy.” Správnou starostlivosťou o telo nielen zvonku, ale aj zvnútra dokážeme zamedziť prepuknutiu rôznych ochorení. V prípade alopécie to platí tiež. “Pacienti s alopecia areata mávajú nižšie hladiny vitamínu D, zinku, alebo folátov, takže ich príjem v strave a suplementácia môžu pomôcť s týmto zdravotným problémom, o čom napokon svedčia viaceré prípadové štúdie. Takisto sa uvažuje o vitamíne A ako možnej dopomoci v terapii,” hovorí MUDr. Boris Bajer, PhD.

 

 

Kŕčové žily sú problémom, s ktorým sa v dnešnej dobe stretáva čoraz viac ľudí, a teda sa radia k jednej z najrozšírenejších civilizačných chorôb. So zvyšujúcim sa vekom narastá aj vznik chronických žilových ochorení. Rizikovými faktormi vzniku kŕčových žíl sú okrem iných aj opakované tehotenstvo, nadváha a obezita, ale aj genetická predispozícia. „Pri kŕčových žilách je dôležitá úprava životného štýlu a stravy. Zaradiť do denného harmonogramu viac pohybových aktivít ako chôdzu, miernu cyklistiku, turistiku, plávanie. Ak vás trápia kŕčové žily, je dobré obmedziť silové športy so zadržiavaním dychu, zdvíhanie príliš ťažkých bremien a tiež dlhodobé státie či sedenie,“ radí doktor Bajer.

 

 

 

Poznanie genetických predispozícií a možnosť využiť informácie vo svoj prospech nám môže pomôcť lepšie pochopiť vlastné telo. Vďaka tomu si vieme nastaviť životný štýl tak, aby sme zlepšili kvalitu nášho života a dopriali tak svojmu telu tú správnu starostlivosť. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Divino/Jana Chudíková/M.Petráš, Netky.sk

Foto:  Martin PetrášNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok