Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber na justičný palác v Bruseli.
Ilustračný záber na justičný palác v Bruseli.
20.11.2020 16:41 Domov
Rastislav Remeta zdôraznil, že prokurátor nemôže byť revolucionár, ak nemá dôkazy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2020 16:41 Domov

Rastislav Remeta zdôraznil, že prokurátor nemôže byť revolucionár, ak nemá dôkazyRastislav Remeta je ďalší z ašpirantov na kandida na funkciu Generálneho prokurátora. Pôsobil aj v etickej komisii Generálnej prokuratúry, neskôr prešiel na okresnú prokuratúru do Banskej Bystrice.


Podpredseda parlamentu sa ho pýtal aj na to, prečo odišiel do Banskej Bystrice a nie z celej prokuratúry, keď cítil nespokojnosť a prerastanie polície do rozhodovacích procesov prokuratúry. Šeliga sa opýtal aj na pohľad Remetu na etiku na Generálnej prokuratúre.

 

Etická komisia môže podľa neho postupovať len v rámci svojich kompetencií a v súlade s ústavou. Teda etická komisia „môže posudzovať len ustálené skutkové skutočnosti, nemôže vykonávať dokazovanie“. Remeta to vysvetlil s tým, že formou vyhlásenia sa ako komisia ozvali po tom, keď sa začali medializovať možné korupčné činnosti prokurátorov.

 

 

„Ostro sme odsúdili ich správanie,“ povedal s tým, že konštatovali, že väčšina prokurátorov je však čistá a plní si svedomito svoje povinnosti a žijú príkladne. „Situácia pokračovala ďalej a 7. júla tohto roku už etická komisia zaujala stanovisko v prípade doktora Trnku,“ vysvetlil.

 

Dodal, že predtým komisia ako prvá rozhodla, že skutok už obsahuje znaky porušenia etického kódexu, ktorým sa musia riadiť prokurátori. „Zakladá aj disciplinárnu zodpovednosť,“ dodal s tým, že aj voči D. T., pre komunikáciu s M.K. už spomenutý prokurátor D.T. prišiel aj o miesto prokurátora.

 

Môže sa však podľa neho stať, že etická komisia bude prvá, ktorá všeobecne vysloví nejaký záver. „Preto z hľadiska právomocí etickej komisie sme postupovali tak, ako nám umožňoval zákon,“ dodal s dôvetkom, že nebolo vtedy možné vykonávať dokazovanie.

 

Uvažuje sa aj o prínose cudzieho externého prvku, či orgánov štátu, ktorý by vyhodnocoval etické kédexy rôznych orgánov štátu „a koordinoval etické otázky“. „Súdy, polícia a prokuratúra sú v hlbokom rozklade,“ odpovedal na otázku podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu, že v akom stave sa nachádza slovenská justícia.

 

 

Podľa Šeligu ide o rozklad systému, nie len zlyhanie jednotlivcov, preto sa pýtal na etickú oblasť. Remeta sa nazdáva, že väčšina prokurátorov si dôsledne plní svoje povinnosti, ale čoho sme dnes svedkami, to ho oprávňuje, nazdáva sa, zotrvať na presvedčení, že ide o individuálne zlyhania jednotlivcov.

 

„Nateraz nemám poznatky o tom, aby takéto závažné pochybenia“ boli aj na nižších pozíciách prokuratúry. Myslí si, že teda ide len o vysoko postavených predstaviteľov, ktorí urobili takéto závažné problémy.

 

Je presvedčený, že bežný prokurátor sa musí správať zdržanlivo a zákonne a nevyjadrovať sa k veciam, ktoré nie sú skončené. „Jednoducho, prokurátor v právoplatne neskončenej veci musí veľmi vážiť slová,“ zdôraznil.

 

„V rámci samosprávnych orgánov, ale aj etickej komisie sme toho svedkami,“ dodal s tým, že ašpiruje práve aj preto na kandidáta na šéfa prokurátorov, aby pomohol mnohé veci zmeniť k lepšiemu. Zdôraznil tiež, že v prokuratúre nie je možné vyvolať revolúciu, prokurátor nemôže ani štrajkovať.

 

Dodal, že prokurátor nemôže byť revolucionár, ak nedisponuje dôkazmi, nemôže robiť revolúciu na prokuratúre na základe medializovaných informácií.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok