Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin.
Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin.
21.11.2019 15:42 Zahraničie
Vladimir Putin predpovedal kolaps Európskej únie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.11.2019 15:42 Zahraničie

Vladimir Putin predpovedal kolaps Európskej únieMOSKVA – Ruský prezident predpovedal kolaps EÚ a dokonca povedal, kedy - na prelome roku 2028. Podľa jeho názoru, niektoré krajiny východnej Európy pôjdu cestou Británie.


Keď Vladimir Putin povedal, že kolaps Európskej únie na Británii sa nemusí skončiť, nemyslel tým škodoradosť, naopak: Rusko nechce taký osud pre EÚ, ale chce "predvídateľného a zrozumiteľného partnera“.

 

"Máme záujem o to, aby sa všetko udržiavalo a fungovalo efektívne. So znepokojením sledujeme, čo sa tam deje, pretože významná časť našich zlatých a menových rezerv je denominovaná v eurách a pre nás aj napriek poklesu obchodu po rôznych rozhodnutiach o sankciách zostáva EÚ najväčším obchodným a hospodárskym partnerom,“ povedal. 

 

Podľa Putina sa môže stať faktorom dezintegrácie v rámci EÚ hospodárstvo, čo neznamená hospodársku krízu, ale hospodársky rast na východných hraniciach EÚ.

 

Logika je tu transparentná: pokiaľ Brusel financuje rôzne rozvojové programy a posiela priame dotácie do krajín východnej Európy, čím sa snaží vyrovnať kontrasty a znížiť zaostávanie štátov bývalého socialistického bloku zo "starou Európou“, Poľska, Maďarska a ďalším krajinám, vyhovuje byť súčasťou EÚ.

 

Len čo sa však tieto krajiny stanú nie príjemcami ale darcami a budú nútení požičiavať vlastné prostriedky na podporu tých, ktorí zaostávajú, môžu stratiť všetku túžbu zotrvávať v Európskej únii. Takýto vývoj je však nevyhnutný – jedinou otázkou je načasovanie a je zrejmé, že Brexit urýchli prístup k tomuto dátumu, pretože Británia bola jedným z darcov.

 

V súčasnosti ekonomika východnej Európy rastie rýchlejšie ako západnej. V bývalom sovietskom bloku je ročný nárast od 3 do 5 %, ďalej na západ – v najlepšom prípade 2 % a najväčšie ekonomiky majú okolo 1 %.

 

Lepšie na tom ako ostatné sú Maďarsko, Poľsko, Česká republika a Slovensko (rast je 5 %) – ich obyvateľstvo už dosiahlo vysokú alebo aspoň uspokojivú úroveň príjmu a práve tieto štáty tvoria svoju vlastnú politickú úniu, tvrdo oponujúcu oficiálnemu Bruselu.

 

Hovoríme o Višegrádskej skupine, ktorá sa vytvorila v roku 1991, paradoxne, aby sa pripojili k EÚ a navzájom sa podporovali na tejto ceste. Časy sa však zmenili: toto kvarteto teraz ostro kritizuje Brusel za jeho migračnú politiku a európskych úradníkov za „neprimerané zasahovanie do záležitostí suverénnych krajín“, čo znamená – do ich vlastných záležitostí.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: RIA.ru/netky NR

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok