Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský
07.04.2021 06:30 Ekonomika
Vláda zruší viaceré úlohy pre ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.04.2021 06:30 Ekonomika

Vláda zruší viaceré úlohy pre ministra pôdohospodárstva Jána MičovskéhoBRATISLAVA - Nový kabinet Eduarda Hegera by mal v stredu na svojom prvom rokovaní zrušiť a zmeniť niektoré úlohy pre ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského.


Materiál, ktorý bude v stredu predložený, bol spracovaný po prehodnotení aktuálnosti, resp. neaktuálnosti jednotlivých úloh vyplývajúcich ministrovi pôdohospodárstva z uznesenia vlády

 

Rozšíri sa predaj z dvora
Napríklad jedna úloha z uznesenia vlády, ktorá by sa mala zrušiť, ukladá Mičovskému povinnosť predložiť na rokovanie vlády návrh novely nariadenia vlády, ktorým sa ustanovujú hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu či dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov konečnému spotrebiteľovi a iným maloobchodným prevádzkarňam, ktorým sa umožní odoberať suroviny na podnikanie od drobných lokálnych podnikateľov.

 

Súčasne by sa mal rozšíriť okruh komodít na predaj z dvora. Hlavným dôvodom pre zrušenie predmetnej úlohy z uznesenia vlády je podľa kabinetu to, že po jej prípadnom splnení by novelizované nariadenie bolo v rozpore s platnou európskou legislatívou. Agrorezort aktuálne hľadá riešenie, ako upraviť predaj z dvora tak, aby takáto činnosť bola v súlade s európskou legislatívou.

 

Novela o splatnosti faktúr
Ďalšia úloha uvedená v uznesení vlády, ktorá by sa mala zrušiť, ukladá ministrovi pôdohospodárstva povinnosť predložiť na rokovanie vlády návrh novely o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

 

Novelou sa má ustanoviť začiatok plynutia splatnosti faktúry pri obchode s potravinami odo dňa doručenia faktúry. Dôvodom zrušenia tejto úlohy je, že po jej prípadnom splnení nebudú v zákone ustanovené dva začiatky plynutia lehoty splatnosti faktúry.

 

Bude určený iba jeden začiatok plynutia lehoty splatnosti faktúry (t.j. odo dňa doručenia faktúry), čím by mohlo dôjsť k nesprávnej transpozícii Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci.

 

Pandémia poznačila rokovania pracovných skupín
Zrušené pravdepodobne budú aj ďalšie dve úlohy z uznesenia vlády. Tie hovoria o  ktoré povinnosti ministra predložiť na rokovanie vlády návrh novely zákona o potravinách, ktorým sa zníži minimálna hranica pokuty pri opakovanom porušení povinností, za ktoré bola uložená pokuta.

 

Tiež návrh novely zákona o potravinách, ktorým sa umožní predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Novelizácia zákona o potravinách je aktuálne v legislatívnom procese.

 

Vzhľadom na aktuálny vývoj pandémie COVID-19 a s tým súvisiace obmedzenia, je proces zasadania pracovných skupín komplikovanejší a prejednávanie pripomienok je časovo náročné.

 

Predmetný návrh zákona, ktorým sa malo zabezpečiť plnenie úloh bol predložený na medzirezortné pripomienkové konanie. V rámci neho bolo uplatnených 70 pripomienok, z toho 39 zásadných.

 

Počas vyhodnotenia predložených pripomienok a rozporových konaní boli rozpory s povinne pripomienkujúcimi subjektmi odstránené, avšak podľa vlády prišlo k zásadným zmenám textu návrhu, čo v zmysle ustanovenia znamená opätovné predloženie na medzirezortné pripomienkové konanie.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok