Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.05.2014 15:16 Domov
Vláda stanovila strop odplaty pri poskytnutí spotrebiteľského úveru
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.05.2014 15:16 Domov

Vláda stanovila strop odplaty pri poskytnutí spotrebiteľského úveruBRATISLAVA - Požičiavanie peňazí spotrebiteľom bude mať pevne stanovený strop odplaty, ktorú si môže poskytovateľ takého úveru či pôžičky účtovať.


Vláda dnes odsúhlasila návrh rezortu spravodlivosti, ktorý na to stanovil vzorec vo vykonávacom predpise k nedávnej novele Občianskeho zákonníka. Parlament ju schválil ako súčasť tzv. protiúžerníckeho balíčka na začiatku apríla. Najvyššia prípustná výška odplaty nesmie prevýšiť dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov pri obdobnom úvere alebo pôžičke ročne. 

 

Minister spravodlivosti Tomáš Borec hovorí, že v zahraničí sú úplne iné podmienky pre takéto úvery, ako platia u nás. "Sú podstatne lepšie pre spotrebiteľov ako u nás. Vyslovene je u nás teraz raj pre tieto spoločnosti, pretože nemajú žiadne limity," povedal Borec. Minister vie o tom, že keď niektoré nebankové subjekty prichádzali na náš trh, tak sa pýtali, ako je na Slovensku stanovená hranica úžery. "Keďže u nás neexistuje žiadna hranica úžery, tak v podstate mali absolútne voľnú pôsobnosť a vyslovene zdierali spotrebiteľov," dodal. 

 

Odplatu pri poskytnutí peňazí spotrebiteľovi tvoria úrok, poplatky a akékoľvek iné odplatné plnenia alebo iné náklady, ktoré sú dohodnuté pri podpise spotrebiteľskej zmluvy. Musia byť spojené s poskytnutím peňazí alebo vyžadované pri ich poskytnutí. Pri výpočte odplaty sa vychádza z predpokladu, že spotrebiteľská zmluva zostane platná dohodnutý čas a že dodávateľ a spotrebiteľ si budú plniť svoje povinnosti podľa zmluvných podmienok a v stanovených lehotách. 


Nariadenie stanovuje aj veľkosť písma, ktorou budú musieť byť vyhotovené spotrebiteľské zmluvy a so zmluvami súvisiace dokumenty, na minimálne 1,9 milimetra. Nariadenie bude platné od 1. septembra. reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok