Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zasadnutie vlády, zľava minister financií Eduard Heger (OĽaNO), predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Zasadnutie vlády, zľava minister financií Eduard Heger (OĽaNO), predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
16.09.2020 14:54 Domov
Vláda schválila novelu zákona o odpadoch, na čo sa zameriava?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.09.2020 14:54 Domov

Vláda schválila novelu zákona o odpadoch, na čo sa zameriava?BRATISLAVA - Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) pre obaly budú musieť po vypovedaní zmluvy s obcou zabezpečiť zber odpadu, až kým obec neuzatvorí zmluvu s inou organizáciou.


Parlament má o nej rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Začiatok zavedenia zálohovania sa vďaka novele posunul späť na pôvodný termín 1. január 2022.

 

Okamžité vypovedanie nebude možné

Novela zákona o odpadoch má riešiť aplikačné problémy, ktoré vyplývajú z rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Zaviesť by sa mala aj povinnosť uhradiť náklady za zabezpečenie triedeného zberu a následné zhodnotenie odpadu v minimálne ustanovenej výške. Novela sa má týkať tiež prevencie pred opakovaním sa situácií výpovedí OZV s množstvom obcí.

 

 

Výrobca bude musieť zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov ukončiť tak, aby bolo zachované obdobie dvoch rokov. Ministerstvo životného prostredia má na svojom webovom sídle zverejniť údaje potrebné na výpočet trhového podielu organizácie zodpovednosti výrobcov pre obaly na nasledujúci rok do 15. novembra.

 

Zálohovanie už o dva roky 

Envirorezort vrátil pôvodný termín štartu zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov. Termín bol oddialený pre obavu z dôsledkov pandémie nového koronavírusu na 1. január 2023. Teraz sa posunul späť na 1. január 2022.

 

 

Budaj o pripravovanom systéme 

Zmena nastane aj pri spustení digitálnej evidencie odpadov prostredníctvom Informačného systému odpadového hospodárstva. "Systém, ktorý schválila bývalá vláda, nie je použiteľný, pretože zanedbal integráciu rezortných informačných systémov," uviedol envirorezort. Získaný čas chce minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) využiť na skvalitnenie celého projektu.

 

 

Novela zákona o odpadoch neurčuje ani žiadne nové poplatky, pripomína ministerstvo. Tie však budú predmetom iných rokovaní. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. októbra 2020.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR/Pavel Neubauer/Jaroslav Nová/Dano Veselský, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok