Vláda prerokuje elektronické náramky v domácom väzení

NETKY.SK • 5 Január 2015, 18:41 • 2 min
Vláda prerokuje elektronické náramky v domácom väzení

BRATISLAVA - Zákon, ktorý upravuje používanie elektronických náramkov a aj ďalších technických prostriedkov predovšetkým pri treste domáceho väzenia, bude patriť k bodom, ktoré ministri prerokujú v stredu na prvom zasadnutí vlády v roku 2015.

slovakia

left justify in out

Rezort spravodlivosti plánuje spustiť pilotne projekt elektronického monitoringu osôb už od polovice roka. Tento projekt sa rozbieha vďaka 22 miliónom eur, ktoré získalo ministerstvo z eurofondov.

 

Zákon o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami upravuje ich použitie a aj alternatívne tresty - trest zákazu pobytu, trest zákazu účasti na verejných podujatiach. Norma upravuje aj použitie niektorých obmedzení alebo povinností spravidla v rámci probačného dohľadu - podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom, podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody, podmienečné zastavenie trestného stíhania a nahradenie väzby. V zákone sa navrhuje umožniť použitie technických prostriedkov aj v rámci kontroly odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody. Podľa typu konkrétneho zákazu, povinnosti alebo obmedzenia sa použije vhodná kombinácia technických prostriedkov. Technickými prostriedkami, ktoré sa budú používať, sú osobné identifikačné zariadenie (tzv. elektronický náramok), zariadenie na kontrolu prítomnosti v mieste výkonu rozhodnutia, zariadenie na určenie polohy kontrolovanej osoby, zariadenie varovania blízkosti, zariadenie kontroly požitia alkoholu, zariadenie hlasového overenia prítomnosti kontrolovanej osoby a zariadenie probačného a mediačného úradníka. 

 

Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová upozornila, že vďaka projektu sa zvýši aj ochrana obetí domáceho násilia. Technické prostriedky bude totiž možné použiť aj v prípade predbežného opatrenia v civilnom konaní, ak násilníkovi súd nariadi, aby nevstupoval dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia. Chránenú osobu signalizačné zariadenie upozorní, že násilník sa približuje. Rovnako bude na to upozornené operačné stredisko, ktoré bude fungovať 24 hodín. Jeho úlohou bude nepretržitý dohľad a vyhodnocovanie vzniknutých incidentov a bude v prípade potreby spolupracovať s políciou. Takisto bude možné efektívnejšie obmedzovať výtržníctvo na spoločenských podujatiach a chrániť vybrané lokality pred páchateľmi trestných činov. 

 

Ukladanie trestu domáceho väzenia je možné od 1. januára 2006 a má rastúcu tendenciu, ale stále je počet takto odsúdených veľmi malý. Za roky 2006 – 2012 to bolo spolu 222 odsúdených v porovnaní s asi 2 500 odsúdenými, ktorí momentálne vykonávajú trest odňatia slobody v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a vzhľadom na povahu a závažnosť trestných činov by si mohli odpykávať trest v domácom väzení. Nový systém elektronického monitoringu osôb umožní kontrolu 2 000 odsúdených osôb. Jeden väzeň v kamennom väzení pritom stojí štát 14 000 eur ročne a tento systém bude vyžadovať iba tretinové náklady. Trest domáceho väzenia bude možné uložiť až do dvoch rokov, a to pri menej závažných trestných činoch. 

 

Zavedenie elektronických náramkov a s tým súvisiaci nárast počtu odsúdených v domácom väzení si vyžiada aj zvýšenie počtu probačných a mediačných úradníkov. V súčasnosti na súdoch pracuje 63 probačných a mediačných úradníkov. V budúcom roku, keď projekt elektronických náramkov plánuje ministerstvo pilotne spustiť, by sa ich počet mal zvýšiť o 31. Ďalších 30 úradníkov, ktorí majú na starosti dohľad nad výkonom trestu domáceho väzenia, by mali prijať v roku 2016. 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies