Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zasadanie vlády
Zasadanie vlády
11.07.2018 12:12 Domov
Vláda: Investičné projekty uzavreté v roku 2017 môžu vytvoriť takmer 9000 miest
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.07.2018 12:12 Domov

Vláda: Investičné projekty uzavreté v roku 2017 môžu vytvoriť takmer 9000 miestBRATISLAVA – Trh práce sa vyvíjal pozitívne aj v roku 2017. Počet nezamestnaných sa znížil, pri podpore tvorby pracovných miest bol najvyužívanejší príspevok na podporu rozvoja miestnej a regionálnej zamestnanosti. Realizácia investičných projektov uzavretých v minulom roku má zároveň potenciál vytvoriť takmer 9000 nových pracovných miest.


Konštatuje to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v informácii o vyhodnotení plnenia Národnej stratégie zamestnanosti SR do roku 2020. Materiál vzal v stredu na vedomie vládny kabinet.

 

Slovensko si v rámci národného cieľa stratégie Európa 2020 stanovilo dosiahnuť do roku 2020 mieru zamestnanosti na úrovni 72 %. "Podľa údajov Eurostatu v roku 2017 bola priemerná úroveň miery zamestnanosti obyvateľov vo veku 20 – 64 rokov v SR na úrovni 71,1 %, pričom intenzita zvyšovania jej úrovne v porovnaní s rokom 2013 bola výraznejšia, ako bol priemer za EÚ 28," uviedol rezort práce s tým, že Slovensko je na dobrej ceste k splneniu tohto cieľa. SR má zároveň za cieľ aj znížiť mieru dlhodobej nezamestnanosti do roku 2020 pod 3 %. Ministerstvo práce na základe očakávaného vývoja na trhu práce predpokladá, že aj tento cieľ by mohol byť splnený.

 

V rámci podpory tvorby pracovných miest bol najvyužívanejší príspevok na podporu rozvoja miestnej a regionálnej zamestnanosti. Prostredníctvom neho bolo vlani podporených 3614 znevýhodnených uchádzačov a vyčerpané finančné prostriedky predstavovali 12,45 milióna eur. Využívaným príspevkom podľa MPSVR bol aj príspevok na podporu vytvorenia pracovného miesta v prvom pravidelne platenom zamestnaní, ktorým bolo v minulom roku podporených 1986 uchádzačov do 29 rokov. Vyčerpaných bolo 9,97 milióna eur. Financie boli vynaložené aj na pracovné uplatnenie občanov so zdravotným postihnutím. Podporených bolo 11.180 osôb celkovou sumou viac ako 34 miliónov eur.

 

Pracovné miesta by mali pozitívne ovplyvniť aj investičné projekty. "V priebehu roka 2017 bolo uzavretých 33 investičných projektov, ktorých realizácia má potenciál vytvoriť takmer 9000 nových priamych pracovných miest a sumárna výška investícií by mala dosiahnuť 492 miliónov eur," vyčíslilo ministerstvo.

 

Podľa neho sa zároveň vlani začal vo zvýšenej miere prejavovať multiplikačný efekt príchodu novej automobilky Jaguar Land Rover. Zhruba 800 pracovných miest by mohlo byť vytvorených aj v rámci piatich investičných projektov v Košickom a Prešovskom kraji, ktoré v minulom roku ukončila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Projekty majú hodnotu približne 105 miliónov eur.

 

K plneniu národnej stratégie zamestnanosti prispeli podľa ministerstva práce najmä národné projekty v rámci Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ). Podporu tvorby pracovných miest však sekundárne podporili aj iné aktivity. "V súvislosti so zavedenou odvodovou odpočítateľnou položkou (OOP) sa odhaduje, že v roku 2017 si ju uplatňovala na mesačnej báze približne tretina zamestnancov (odhad 2016 bol na úrovni 21 % zamestnancov) s nárokom na OOP a zvyšnej časti zamestnancov bude uplatnená v ročnom zúčtovaní," konštatuje rezort práce, podľa ktorého mali podporiť trh práce aj opatrenia v hospodárskej, energetickej, poľnohospodárskej politike alebo ochrane životného prostredia.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok