Víťazná časovka posunula Dumoulina do červeného

NETKY.SK • 9 September 2015, 18:28 • 2 min

BURGOS - Cyklistická Vuelta dostala po 17. etape novú zápletku. Postaral sa o ňu 24-ročný Holanďan Tom Dumoulin z tímu Giant-Alpecin, ktorý suverénne ovládol utorkovú individuálnu časovku na 38,7 km so štartom aj cieľom v Burgose a stal sa novým lídrom celkovej klasifikácie o 3 sekundy pred Talianom Fabiom Aruom (Astana).

Tretia priečka patrí bývalému lídrovi Španielovi Joaquímovi Rodríguezovi (Kaťuša), ktorého slabšie časovkárske kvality sú príčinou aktuálneho odstupu 1:15 min. Dumoulin je bronzový medailista z časovky na MS 2014 v španielskej Ponferrade, na tohtoročnej Vuelte vyhral už dve etapy a mieri za životným úspechom na podujatí Grand Tour.

„Dobre som sa cítil už počas voľného dňa. Keď som si prešiel trať časovky, dosť som si veril. Vyhrať však o minútu je úžasné. Trochu som dúfal, že by som mohol zaútočiť na červené tričko a teraz som zistil, že je to možné. V nasledujúcich dňoch budeme musieť kontrolovať čelo pelotónu, 3 sekundy sú však veľmi málo. Pre mňa aj druhého Arua to bude pretekanie pod veľkým tlakom. Momentálne si užívam, že som vyhral dve etapy na Vuelte a mám na sebe červené tričko lídra,“ uviedol Tom Dumoulin v rozhovore pre Eurosport.

Rodák z Maastrichut Dumoulin pred časovkou na štvrtom mieste celkového poradia zaostával za Rodríguezom o 1:51 min. V cieli mal pred ním náskok 3:06 min. Za Dumoulinom skončil v časovke druhý poľský špecialista tímu Tinkoff-Saxo Maciej Bodnar, skvelý Holanďan mu však nadelil 1:04 min. Tretí finišoval celkom prekvapujúco Španiel Alejandro Valverde z Movistaru (+1:08), Aru bol desiaty a Rodríguez tridsiaty. Časovka nevyšla podľa predstáv Slovákovi Petrovi Velitsovi z tímu BMC Racing, ktorý skončil na 46. mieste s odstupm 3:38 min za víťazom, jeho brata Martina Velitsa klasifikovali na 140. pozícia z celkového počtu 167 pretekárov na štarte. Celkovo je Peter Velits na 62. pozícii a Martinovi Velitsovi patrí 116. priečka.

Organizátori Tour de France po vražednom týždni v Pyrenejach a dni voľna pripravili pre cyklistov časovku s rovinovým maximálne mierne zvlneným profilom bez výraznejších kopcov. V druhej polovici bola trať viac technická s miernym stúpaním 6 km pred cieľom. Dumoulin bol od začiatku na čele. Na medzičase na 13,5 km viedol o 9 sekúnd pred Portugalčanom Oliveirom a líder Vuelty Španiel Rodríguez už strácal na 41. mieste 1:11 min. Na 27,5 km náskok Dumoulina na Rodrígueza narástol na 2:38 min a v tom čase bol virtuálnym lídrom Talian Aru, ktorého čas bol o 54 sekúnd lepší ako Rodríguezov. Dumoulin udržal vysoké a rovnomerné tempo až do cieľa a napokon sa mu podarilo vymazať aj manko 1:50 min, ktoré mal na Fabia Arua. Do štvtkovej 18. etapy sa opäť oblečie do červeného trička lídra Vuelty, ktoré už mal na sebe po 5. až 9. etape.

Výsledky:

17. etapa: (Burgos - Burgos, 38,7 km): 1. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin 46:01 min, 2. Maciej Bodnar (Poľ.) Tinkoff-Saxo +1:04, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:08, 4. Vasil Kirijenka (Biel.) Team Sky +1:31, 5. Jérome Coppel (Fr.) IAM Cycling +1:32, 6. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +1:33, ... 10. Fabio Aru (Tal.) Astana +1:53, ... 30. Joaquím Rodríguez (Šp.) Kaťuša +3:05, 46. Peter Velits (SR) BMC Racing +3:38, 140. Martin Velits (SR) Etixx - QuickStep +6:56

Poradie po 17. etape: 1. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin, 2. Fabio Aru (Tal.) Astana +3, 3. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša +1:15, 4. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo +2:22, 5. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +2:53, 6. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +3:15, ... 62. Peter Velits (SR) BMC Racing +1:56:18, 116. Martin Velits (SR) Etixx - QuickStep +2:47:46