Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zo zákulisia filmu Šťastný nový rok.
Zo zákulisia filmu Šťastný nový rok.
20.11.2019 19:39 Kultúra
Vitajte v šatníku filmových hrdiniek komédie Šťastný nový rok
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2019 19:39 Kultúra

Vitajte v šatníku filmových hrdiniek komédie Šťastný nový rokHovorí sa, že za všetkým treba hľadať ženu a v prípade filmu ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK, ktorý bude mať slovenskú premiéru 5. decembra, to platí niekoľkonásobne.


To, že v hlavných úlohách sa predstavia herečky Táňa Pauhofová, Antónia Lišková, Gabriela Marcinková, Zuzana Norisová a Emília Vášáryová je samo o sebe zárukou kvalitných hereckých výkonov a skvelej zábavy, ak by však nebolo rúk šikovnej módnej a filmovej štylistky, film by nemal ten správny vizuálny zážitok.

 

Minimálne pre nás ženy. Správne navrhnuté a naštylizované kostýmy nielenže dokážu hravo pozdvihnúť herecký výkon, ale aj podčiarknuť jeho komplexnosť, zadefinovať postavu a dodať konkrétnej scéne akýsi rozmer naviac. 

 

O práci módnej a filmovej štylistky a o tom, ako to vyzeralo v zákulisí príprav komédie ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK, nám porozprávala Sandra Žigová.  

 

Čo všetko práca filmovej kostymérky/štylistky obnáša a čo je na nej najnáročnejšie? 

 

Pre mňa ako štylistku to v praxi znamená, že som univerzálny umelec na rôzne typy stylingu - čiže obliekania, stylingovania. A jeden z nich je práve film. Ku každej práci pristupujem profesionálne, s veľkým nasadením a svojím srdcom. Práca pri filme je veľmi náročná časovo a tiež sa musím veľmi koncentrovať, vcítiť sa do jednotlivých postáv, odhadnúť ich charakter a naznačiť ho v kostýme, odosobniť sa od svojho vlastného vkusu a vcítiť sa maximálne do scenára.

 

Inšpirácia je veľkou a podstatnou súčasťou umeleckých povolaní. Kde ju naberáte Vy? 

 

Pre mňa je inšpiráciou každodenný život - senzitívne vnímať, nasávať, ukladať si nevšedné zážitky do seba a používať ich neskôr pri práci. Tiež závisí od druhu práce, ako ktorá inšpiráciu potrebuje a už konkrétnym projektom.

 

Ako ste sa dostali k práci na filme ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK?

 

Oslovila ma producentka a scenáristka Adriana Kronerová, s ktorou nás už v minulosti spojil spoločný projekt.

 

Ako vyzeral taký bežný natáčací deň pre Vás ako štylistku?

 

Kedže kostýmy závisia od lokácie a tie sme striedali často, striedate často aj kostýmy. Veľakrát sa k roztočenému kostýmu ešte vraciate na inej lokácii, je preto nutné mať detailne vypracovaný kostýmový scenár. Vstávalo sa bežne veľmi skoro ráno a často sme točili aj v noci. Je to ťažká práca, ale aj veľmi krásna, lebo som svedkom a súčasťou vzniku niečoho kreatívneho.

 

Už z ukážok je zjavné, že každá z hlavných hrdiniek má svoj vyhranený štýl. Ako by ste ich charakterizovali? 

 

Vyhranený štýl vychádzal z charakteru každej postavy, podrobne naštudovanom scenári a konzultáciami s Adrianou (Kronerovou, pozn.red.) Štýl kostýmov jednotlivých postáv vyplýval z ich charakterov vo filme - každá ma nejaký život, osobnosť, ktorá ovplyvňuje štýl obliekania. Tak napríklad Táňa Pauhofová je učiteľka tanca, má umeleckého ducha, má štylizovaný šatník, romantický a avantgardný.

 

 

Antónia Lišková je zase mama, praktická, má rada jednoduché veci, škandinávsky štýl, chladné farby. Zuzana Norisová má cukríkový šatník, veci nápadné, ligotavé, dobre sa cíti v zlatej a čiernej. Gabriela Marcinková je väčšinu roka v horskom hoteli, prispôsobuje sa trošku prostrediu s náznakom uniformity, napríklad v zemitých farbách, ale stále je u nej dôležitá ženská silueta. Emília Vášáryová je dáma, oblieka sa do elegantných farieb ako červená, tmavomodrá, šatník je klasický, podporujúci jej krásu a pôvab.

  

Čo všetko ste museli vziať pri výbere kostýmov do úvahy?

 

Výber kostýmov musí vždy sedieť typu filmu, ako ho scenáristka cíti, čo ním chce povedať. Film, ktorý sme natočili, je zo súčasnosti, typ oblečenia má byť súčasný a nadčasový, čo nikdy nevyjde z módy. Každá z postáv má svoj charakter, svoju povahu, náladičku a kostýmom dopomáhame divákovi lepšie pochopiť jeho esenciu.

 

Odkiaľ ste získavali oblečenie?

 

Od návrharov, ale i z dostupných butikov z Bratislavy, Viedne či Prahy.

 

Nejaké obľúbené looky, na ktoré sa môžeme tešiť?

 

Mňa bavilo obliekať všetkých, pretože každý mal iný charakter, ale možno pre mňa, teda k čomu ja trošku viac inklinujem vkusovo, bolo obliekanie Táne Pauhofovej a Antónie Liškovej.

 

A na záver, z pohľadu módnej štylistky - dá sa štýl v obliekaní naučiť a časom vypilovať, alebo môže byť prirodzenou súčasťou človeka? 

 

Dá sa vypilovať, dokonca bez driny. Pilovaním sa ale ničomu novému nepriučíte, je dôležité vedieť si vyberať z rôznych typov práce štylistky a byť tak čo najviac univerzálna, ale bez prirodzeného talentu a lásky k tejto práci je to len utrpenie.

 

Sandra Žigová pracuje ako módna štylistka už 25 rokov. Začínala v českej edícii časopisu ELLE, na Slovensku neskôr pracovala pre časopis EVA. Medzi jej najvýznamnejšie práce patria: styling a supervízia katalógov Kenvelo, Elite Model Look, Československo má talent, film Cuky a Luky a komédia ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK. Sandra je tiež osobná štylistka speváčky Lucie Bílej a prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Barbora Lucivjanska

Foto:  Be Well MediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok