Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Jozef Viskupič
Jozef Viskupič
19.11.2013 15:21 Domov
Viskupič: Rozpočet pre kultúru je cestou do pekla
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2013 15:21 Domov

Viskupič: Rozpočet pre kultúru je cestou do peklaBRATISLAVA - Medziročný pokles financií pre kapitolu kultúry považuje poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič za návrh v rozpore s Programovým vyhlásením vlády a za cestu do pekla.


"V návrhu rozpočtu ministerstva kultúry je hrubými písmenami napísané, že prichádza k ohrozeniu funkčnosti. Ja som sa pýtal, komu je to adresované. Bolo to adresované ministerstvu financií. To zníženie kapitoly v mzdových položkách už ohrozuje funkčnosť ministerstva kultúry. Myslím, že to je cesta do pekla," povedal dnes v parlamentnom výbore pre kultúru a médiá Viskupič. Ministerstvo kultúry má podľa auditu platovo najpoddimenzovanejších ľudí, zarábajú najmenej zo všetkých rezortov, čím trpí odborné zázemie rezortu, rovnako má podľa Viskupiča množstvo zamestnancov MK SR kumulované funkcie.

Predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) považuje rozpočet rezortu kultúry za relatívne dobrý v tom zmysle, že mohol byť ďaleko horší. "Všetky inštitúcie, ktoré patria pod ministerstvo kultúry, môžu pracovať v takom režime, ako pracovali v tomto roku. To znamená žiaden likvidačný rozpočet pre kultúru, ako to bývalo iks rokov dozadu a muselo sa to potom korigovať. Všetky inštitúcie si budú musieť utiahnuť opasky, ale budú môcť pracovať ďalej ako v tomto roku," konštatoval Jarjabek. 

MK SR by malo na budúci rok hospodáriť s rozpočtom 182 473 214 eur, celkové zdroje kapitoly sa oproti roku 2013 znižujú o 4,77 milióna eur, teda o 2,55 percenta. Na chod 29 inštitúcií, ktoré patria pod rezort kultúry, ako sú napríklad Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Slovenské národné divadlo je určených 80,8 mil. eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2013 je to o 1,02 mil. eur viac (1,27%). Vyššie výdavky by mali mať rozpočtová organizácia Pamiatkový úrad SR a štyri príspevkové organizácie - Divadlo Nová scéna, Národné osvetové centrum, Slovenská filharmónia a Slovenský filmový ústav. Grantový systém, ktorým MK SR dotuje projekty z oblastí divadelného, výtvarného, tanečného, hudobného, literárneho umenia a tiež obnovu národných kultúrnych pamiatok by mal mať v roku 2014 objem 20 mil. eur. RTVS dostane podľa návrhu štátneho rozpočtu na základe zmluvy so štátom 24,5 mil. eur, teda menej o 3,5 milióna eur ako tento rok. RTVS bude mať v roku 2014 k dispozícii nevyčerpané prostriedky z tohto roka a zároveň je v rozpočte kapitoly určených 1,5 mil. eur na nové účelové investičné projekty. Transfer pre Audiovizuálny fond - štyri mil. eur sa zvyšuje oproti rozpočtu roku 2013 o 500 tisíc eur. Výdavky pre TASR by mali byť na budúci rok 1,9 mil. eur, čo je o 500 tisíc eur viac v porovnaní s rozpočtom na tento rok. Na platy a poistné duchovných, prevádzku ústredí cirkví a náboženských spoločností a charitných domov (domovy dôchodcov pre kňazov) dá MK SR v roku 2014 podľa návrhu rozpočtu 37 379 973 eur. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok