Anketa Netky.sk : Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. dec. 2019Otília
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.06.2019 08:23 Relax
Viete, čo vaše deti robia na počítači? Mali by ste sa o to zaujímať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.06.2019 08:23 Relax

Viete, čo vaše deti robia na počítači? Mali by ste sa o to zaujímaťBRATISLAVA - Počítače, smartfóny a tablety sa stali bežnou súčasťou našich životov, no rodičia by mali mať prehľad o tom, čomu sa vo virtuálnom prostredí ich deti venujú.


Sprevádzať dieťa, radiť mu, rozprávať sa s ním, čo sa mu páči a čo ho baví, to by mala byť alfa a omega pre každého rodiča. Rodičia by mali vyhľadávať také programy, pri ktorých si dieťa trénuje pamäť, tvorivosť či priestorovú predstavivosť. Uviedla to psychologička Ľubica Kövérová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

 

Elektronické zariadenia ako počítače, televízia, tablety či smartfóny môžu deťom podľa slov psychologičky pomáhať, ale aj škodiť. "Dôležité je, aby sa deti naučili tieto elektronické zariadenia používať zodpovedne. K tomu potrebujú rodičov. Rodič je ten, ktorý od začiatku určuje, čo bude dieťa na počítači robiť a aký dlhý čas tam strávi," vysvetlila Kövérová.

 

 

Podľa nej deti v staršom školskom veku trávia pri počítači oveľa viac času ako deti v mladšom školskom veku. "Okrem hier ho využívajú na vypracovávanie rôznych projektov do školy, komunikáciu s kamarátmi a spolužiakmi cez sociálne siete. Preto je na rodičoch, aby stanovili deťom pevné pravidlá, za akých podmienok môžu byť na počítači," poznamenala psychologička s tým, že ak to neurobia, môže sa im to vymknúť spod kontroly a zistia, že dieťa je bez počítača nervózne, nesústredené a nevie zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Ako doplnila, kvôli počítaču dieťa často zanedbáva svoje záľuby a aktivity, ktoré ho predtým bavili. "Môže sa mu zhoršiť prospech v škole, začne zanedbávať svoje povinnosti – či už školské alebo domáce," vysvetlila.

 

Deti v predškolskom veku by podľa psychologičky mali čo najviac spoznávať reálny svet, nie ten virtuálny. "Čím viac deti trávia svoj voľný čas pred obrazovkou, tým menej dochádza k interakcii medzi rodičom a dieťaťom. Ak nahradíme obrazovky za reálny svet, deti budú mať stále slabšie komunikačné schopnosti," dodala.

 

 

Pri starších deťoch by podľa nej rodičia mali mať pod kontrolou, čo na počítači potomok robí, aké hry hráva, aké stránky na internete navštevuje a koľko času denne pri ňom trávi. "Rodič by mal spolu s dieťaťom vyberať hru, ktorá musí byť určená pre jeho vekovú kategóriu. Výrobcovia uvádzajú na každej hre vek, od ktorého ju môže dieťa hrať," upozornila Kövérová. Poukázala aj na to, že podľa prieskumov je od počítačových hier viac závislých chlapcov ako dievčat. Najviac sú ohrozené deti v staršom školskom veku, ktoré dokážu tráviť až niekoľko hodín denne pred počítačom.

 reklama


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  Pixabay/Unsplash/PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok