12.11.2012 13:31 Veda a Technika
VIDEO:Robotický exoskeleton HULC, ktorý umožňuje vojakom niesť ťažké bremená
MARYLAND - Futuristický robotický exoskeleton, ktorý bol navrhnutý pre zvýšenie sily a vytrvalosti vojakov USA, podstúpi záverečné testovanie.
Firma Lockheed Martin (jedna z najvyspelejších firiem na svete s pokročilou technológiou a letecký výrobca; najväčší vojenský dodávateľ na svete, medzi jej produkty patria balistické strely Titan, lietadlá F-16, C-130 Herkules, F-22 Raptor, alebo najnovšie vyvíjaný F-35 Lightning II; jej najväčším zákazníkom (85%-údaj z roku 2009) je americké ministerstvo obrany) dostala od americkej armády zákazku v hodnote 1.1 milióna dolárov, aby testovali ďalšiu generáciu exoskeletonu HULC.
Zariadenie, ktoré je poháňané batériou, dokáže vnímať jednotlivé pohyby vojaka a unesie záťaž o hmotnosti až 90 kilogramov. Maximálna rýchlosť na dlhé vzdialenosti je 11km/h s možnosťou náhleho zrýchlenia až na 16km/h v prípade potreby.
Najnovšia aktualizácia systému HULC obsahuje viac pokročilý softvér, predĺženú výdrž batérie a bol navrhnutý tak, aby sa dal rýchlo nasadiť na akéhokoľvek človeka. Môže byť vybavený celým radom rôznych pancierových štítov, vykurovacím a chladiacim systémom a radom senzorov.
"Testy vykonané na systéme Lockheed Martin HULC nám pomôžu zhodnotiť súčasný stav technológie," povedal David Audet z U.S. Army Natick Soldier Research, Development and Engineering Centre. "Exoskeleton má potenciál znížiť záťaž organizmu od ťažkých bremien."
Vojaci nasadený do akcie často nesú ťažkú bojovú výstroj, čo vedie k zraneniam a vyčerpanosti. HULC je navrhnutý tak, aby cez robotické nohy na dolnej časti exoskeletonu preniesol hmotnosť ťažkých bremien na zem a tým odbremenil od záťaže operátora. Pokročilý palubný počítač sa stará o to, aby sa exoskeleton pohyboval v súlade s operátorom.
Lockheed opisuje technológiu ako "nevyčerpateľný, batériou poháňaný, hydraulicky ovládaný antropomorfný exoskeleton, schopný vykonávať drepy, plaziť sa a dvíhanie ťažkých bremien s minimálnou ľudskou námahou."
Výskumníci vyhodnotia, ako HULC ovplyvňuje výkon vojakov a koľko energie vojak používa pri nosení exoskeletonu. Laboratórne testy tiež ukážu, ako rýchlo sa užívatelia naučia používať systém HULC pri nosení rôznej záťaže a pohybe pri rôznych rýchlostiach.
Firma Lockheed Martin tiež zaoberá vývojom exoskeletonu na priemyselné a lekárske využitie.
{{youtube src="http://www.youtube.com/watch?v=KZ_qR8zCLDc"}}
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR
Foto: le="text-align: justify;">
MARYLAND - Futuristický robotický exoskeleton, ktorý bol navrhnutý pre zvýšenie sily a vytrvalosti vojakov USA, podstúpi záverečn
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk