Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Druhé poschodie budovy, ktorú tvorí galéria.
Druhé poschodie budovy, ktorú tvorí galéria.
28.07.2017 12:26 Kultúra
VIDEO Zakladateľ moderného maliarstva na Slovensku žil v krásnom futuristickom dome
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.07.2017 12:26 Kultúra

VIDEO Zakladateľ moderného maliarstva na Slovensku žil v krásnom futuristickom domeRUŽOMBEROK - Slovenský maliar, ilustrátor a grafik - Ľudovít Fulla si žil v krásnom dizajnovom dome, v ktorom tvoril svoje diela.


Fulla spolu s Mikulášom Galandom sa snažili propagovať moderné maliarstvo. Pred verejnosť vystúpili s manifestom “Súkromné listy Fullu a Galandu”, v ktorých napísali o tom, ako skončiť so starými, nič nehovoriacimi umeleckými metódami a žiadali si uvoľniť cestu novým umeleckým výrazovým prostriedkom a postupom, ktoré by zodpovedali štýlu a dynamike života 20. storočia. 

 

Tapisérie od Fullu sú tak považované za základné diela moderného umenia na Slovensku a jedna z nich získala zlatú medailu na Expo v roku 1958 v Bruseli. No zapísal sa do povedomia aj ako ilustrátor, ktorý obohatil svojimi kresbami ľudové rozprávky Pavla Dobšinského. Hoci sa venoval v tej dobe niečomu dovtedy novému a neobjavenému, inšpiráciou mu bol najmä jednoduchý vidiecky život a ľudové prvky. Jeho obrazy sú žiarivé a plné farieb. Maliara však ovplyvnil zo všetkých smerov predovšetkým kubizmus. 

 

Ľudovít bol dokonca roku 1936 odmenený bronzovou medailou za scénografické návrhy na Trienále v Miláne a nasledujúci rok získal Grand Prix za obraz “Pieseň a práca” na svetovej výstave v Paríži. V roku 1963 mu udelili titul “Národný umelec”. 

 

Dom, v ktorom býval aj tvoril bol postavený podľa projektu Martina Kusého a o realizáciu sa postaral Štefan Hatala. Galériu tvoria dva hranoly, ktoré ležia na sebe. Horná časť v sebe ukrýva výstavné priestory. V dolnej časti mal pracovňu a byt.

 

 

Účelom budovy je sprístupniť návštevníkom prehliadku domu a galérie, ktorá uchováva výtvarné diela od Fullu. Okrem stálej expozície diela tohto autora sa v  galérii každoročne konajú rôzne krátkodobé výstavy výtvarných diel, kultúrne a vzdelávacie programy pre verejnosť.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  netky BLNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok