Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Vyrieišli sme záhadu?
Vyrieišli sme záhadu?
24.03.2021 08:37 Zaujímavosti
VIDEO: Vyriešili sme obrovskú záhadu? Vedci odôvodňujú pôvod telesa ‘Oumuamua
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.03.2021 08:37 Zaujímavosti

VIDEO: Vyriešili sme obrovskú záhadu? Vedci odôvodňujú pôvod telesa ‘OumuamuaPodľa najnovšej štúdie záhadné teleso, ktoré vyvolalo veľa otázok, rozhodne nebolo mimozemskou loďou, ale ľadovým fragmentom zo vzdialenej planéty.Zvláštne medzihviezdne teleso v slnečnej sústave sa  ihneď po svojom objave stalo predmetom veľmi vášnivých debát i odvážnych špekulácií.

Veľkú vlnu  vzrušenia vyvolali najmä predstavy, podľa ktorých by ‘Oumuamua mohla byť solárnou plachetnicou vyslanou mimozemskou civilizáciou. Viaceré štúdie však ponúkli o niečo triezvejšie vysvetlenia pre veľmi  nezvyčajný tvar a pohyb tohto záhadného objektu.

 

 

 

Podľa česrtvého  výskumu dvojice astronómov z Arizona State University bola ‘Omuamua kusom zamrznutého dusíka, ktorý k nám pricestoval po približne pol miliardy rokov trvajúcej ceste medzihviezdnym priestorom.

Autori svoje zistenia publikovali v dvoch štúdiách vo vedeckom časopise Journal of Geophysical Research: Planets.

 

 

Kométa, mimozemské plavidlo alebo niečo úplne iné?

V roku 2017 objavili pracovníci observatória Pan-STARRS na Havaji prvý medzihviezdny objekt v slnečnej sústave. Kvôli zvláštnemu tvaru a neobvyklému zrýchleniu pri prelete sa okolo telesa pomenovaného ‘Oumuamua („posol“ v havajčine) vynorili rôznorodé špekulácie o jeho pôvode. „‘Oumuamua v mnohých smeroch pripomínala kométu, ale bola natoľko svojrázna, že sa stala obklopená záhadou a bujne sa špekulovalo o tom, čím by mohla byť,“ hovorí jeden z autorov novej štúdie Steven Desch.

 

 

 

Ľadový kus exoplanéty
 

Autori štúdie argumentujú, že ‘Oumuamua je pozostatkom kolízií podobných tým, ktoré prebiehali v Kuiperovom páse. Odohrali sa však v inom hviezdnom systéme.

„Vedeli sme, že niečo na našej myšlienke bude, keď sme dokončili výpočty albeda (odrazivosti svetla) zhodujúceho sa s pozorovaným pohybom ‘Oumuamua. Výsledok bol rovnaký, aký pozorujeme na povrchu Pluta či Tritonu, telies pokrytých zmrznutým dusíkom,” vysvetľuje Jackson.

 

 

Vysvetlenie autorov
 

Vedci potom vyrátali mieru, s akou sa kusy dusíkového ľadu odlamovali od povrchu Pluta a ďalších podobných telies v ranej histórii slnečnej sústavy. Potom vypočítali pravdepodobnosť, pri akej by takéto fragmenty z iných hviezdných systémov dorazili až k nám.

„Pravdepodobne sa odštiepila z povrchu po náraze pred približne pol miliardou rokov a následne bola vymrštená z jeho rodičovského systému“, hovorí Jackson.

 

 

Ak majú autori  Desch a Jackson pravdu, ich zistenia predstavujú prvý dôkaz o prítomnosti procesov a telies ako v Kuiperovom páse v iných hviezdnych systémov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Nikoleta Preložníková/ AGU

Foto:  WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok