Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2023Petrana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Európa má byť prvým kontinentom, ktorý sa chce zbaviť všetkých emisií.
Európa má byť prvým kontinentom, ktorý sa chce zbaviť všetkých emisií.
14.07.2021 22:05 Environetky
VIDEO: Všetky autá v EÚ bez emisií? Onedlho to už nebude rarita
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.07.2021 22:05 Environetky

VIDEO: Všetky autá v EÚ bez emisií? Onedlho to už nebude raritaBRUSEL - Európska komisia v stredu prijala balík návrhov, ktorých cieľom je znížiť čisté emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990.


Vďaka ambicióznemu programu by sa mala Európa do roku 2050 stať prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete, informuje komisie v tlačovej správe.

 

Jej návrhy predpokladajú rozšírenie obchodovania s emisiami na nové odvetvia a sprísnenie súčasného systému EÚ na obchodovanie s emisiami. Počíta sa s posilnením využívania energie z obnoviteľných zdrojov, zrýchlením zavádzanie nízkoemisnej dopravy a infraštruktúry a zosúladením daňovej politiky s cieľmi Európskej zelenej dohody.

 


EÚ by sa mala snažiť dosiahnuť do roku 2035 klimatickú neutralitu v odvetviach využívania pôdy, lesného hospodárstva a poľnohospodárstva. V smernici o obnoviteľných zdrojoch energie komisia stanoví cieľ vyrábať do roku 203040 percent európskej energie z obnoviteľných zdrojov.

 

Výzva pre svetové automobilky 

Od roku 2030 sa bude vyžadovať zníženie priemerných emisií nových automobilov o 55 percent a od roku 2035 o 100 percent v porovnaní s úrovňami z roku 2021. Vďaka tomu budú mať všetky nové automobily registrované od roku 2035 nulové emisie.

 


Komisia zavádza nový mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach. Cieľom je, aby sa cena uhlíka premietla do ceny dovozu cieleného spektra výrobkov. Zníženie emisií v Európe by tak malo prispieť k ich celosvetovému poklesu namiesto toho, aby sa výroba s vysokými emisiami CO2 vytlačila mimo Európy.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky LC

Foto:  Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok