Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Boli sme pri tom
25. nov. 2020Katarína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Boli sme pri tom. Otvorte časovú os udalostí.
Prezident Asociácie súkromných lekárov SR (ASL) Marián Šóth informoval o spustení elektronického zdravotníctva
Prezident Asociácie súkromných lekárov SR (ASL) Marián Šóth informoval o spustení elektronického zdravotníctva
16.01.2018 13:13 Domov
VIDEO Spustenie eZdravia sprevádzajú komplikácie, ktoré predlžujú pacientom čas strávený v čakárňach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.01.2018 13:13 Domov

VIDEO Spustenie eZdravia sprevádzajú komplikácie, ktoré predlžujú pacientom čas strávený v čakárňachBRATISLAVA - V ostrej prevádzke elektronického zdravotníctva je veľa technických a implementačných problémov. Upozornil na to na dnešnej tlačovej konferencii prezident Asociácie súkromných lekárov SR (ASL) Marián Šóth.


"Projekt eHealth bol schválený vládou v roku 2008. Pilotná verzia eHealth sa mala spustiť už v roku 2013. Nestalo sa tak. Od 1. januára sa spúšťa ostrá prevádzka projektu," zhrnul. Podľa Šótha ASL vždy prezentovala pozitívny prístup k zavádzaniu elektronického zdravotníctva, ktoré by zaistilo bezpečnosť a benefit pre lekára a pacienta.

 

"Veríme, že fungujúci systém poskytne zdravotnú starostlivosť kvalitnejšiu, bezpečnejšiu a efektívnejšiu," konštatoval Šóth. Asociácia však zásadne odmietala a odmieta akékoľvek chaotické a nezabezpečené procesy v zdravotníctve, následkom ktorých môže nastať zhoršenie efektívnosti a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Začiatok tohto roka potvrdil podľa asociácie podozrenia lekárov z nedostatkov pri elektronizácii. "Nevieme si predstaviť situáciu, ak by sa pripojili všetci v systéme - 264 nemocníc, kúpeľov a polikliník, 13 tisíc ambulancií a 110 tisíc zdravotníckych pracovníkov," uviedol Šóth. Podľa prezidenta asociácia oficiálne nedostala žiadne materiály z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) k procesom zavádzania eZdravia.

 

"Ani samotní lekári nedostali od NCZI žiadne informácie, a preto našich členov informujeme len na základe čiastkových informácií z portálu NCZI. Ako sme avizovali, od novembra 2017 pre neistotu a ďalšiu povinnosť so zavádzaním eZdravia začali ambulantní lekári vo vyššej miere odchádzať do dôchodku, pričom náhradu za seba nemajú," upozornil Šóth. Veľa ambulancií tak podľa neho ostalo bez poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Asociácia žiada, aby sa upustilo od sankcií právne relevantným spôsobom, žiada teda odloženie účinnosti príslušných ustanovení zákona a verejný prísľub subjektov oprávnených na uloženie sankcie, že tieto nebudú uplatňované. Ako priblížil Šóth, náklady ambulancie spojené so zavádzaním eZdravia predstavujú v prípade softvéru približne 400 eur, školenia 100 až 200 eur, nevyhnutný je aj hardvér. Asociácia tiež žiada zabezpečiť úhradu nákladov, ktoré musí ambulantný lekár vynaložiť pri povinnosti pripájania.

 

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) dnes avizovalo kompletnú zmenu legislatívy týkajúcu sa elektronického zdravotníctva. Týkať sa má najmä sankcií pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré im podľa súčasnej právnej normy hrozia, pokiaľ sa do ezdravia nepripoja. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf NCZI Peter Blaškovitš.

Ako vnímajú ambulantný lekár nové elektrické zdravotníctvo, s akými problémami sa stretávajú na dennej báze, ako hodnotia samotné spustenie eZdravia a čo je jeho cieľom, sa dozviete v priloženom videu. Na otázky nám odpovedal Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov SR. 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA, netky KZ

Foto:  netky MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok