Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.01.2019 07:40 Zahraničie
VIDEO Špeciálny dar Rumunska pre EÚ: Toto sa krajina rozhodla odovzdať Európe!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.01.2019 07:40 Zahraničie

VIDEO Špeciálny dar Rumunska pre EÚ: Toto sa krajina rozhodla odovzdať Európe!BUKUREŠŤ - Rumunské predsedníctvo v Rade EÚ venuje zvyšku Európy netradičný dar. Uviedli to organizátori slávnostného otvorenia rumunského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa konalo vo štvrtok večer v Bukurešti v paláci Athenaeum, sídle Rumunskej filharmónie.


Tým darom bude vznik Európskeho orchestra.

 

Slávnostný ceremoniál spestrilo hudobné vystúpenie orchestra, ktorý bol kvôli tejto príležitosti špeciálne vytvorený z popredných hudobníkov zo všetkých členských krajín EÚ a ktorý viedol rumunský dirigent Ion Marin. Organizátori podujatia ho nazvali Európsky orchester a pripomenuli, že ide o prvú takúto zostavu v histórii EÚ.

 

Orchester zahral dve hudobné skladby, Ódu na radosť od Ludwiga van Beethovena, ktorej predchádzala Rapsódia č.1, opus 11 od najznámejšieho rumunského hudobného skladateľa Georgea Enesca.

 

 

Po odznení hudobnej zložky, ktorá sa stretla s veľkou priazňou publika, organizátori uviedli, že rumunská vláda práve schválila legislatívny akt, ktorým finančne podporí vznik stáleho Európskeho orchestra. Zámerom je, aby takéto hudobné teleso reprezentovalo európsku hudbu a kultúru vo vnútri EÚ a aj za jej hranicami, v celom svete.

 

Za Slovensko boli do zostavy pozvaní traja huslisti zo Slovenskej filharmónie: prvý koncertný majster Jarolím Emmanuel Ružička, druhý koncertný majster Jozef Horváth a Július Horváth. "Ide o ideovo úžasný projekt, spájanie národov a národností," uviedol Ružička. Skonštatoval, že dobrý pocit z tohto projektu mali samotní hudobníci. Podľa jeho slov aj z reakcií publika v sále, ktoré tvorili politici, diplomati, kultúrni činitelia a novinári zo všetkých európskych krajín, bolo cítiť, že koncert prijali s nadšením.

 

 

Hudobníci mali k dispozícii dva dni na prípravu, v tretí deň bola generálka a samotný slávnostný koncert. Jozef Horváth priznal, že vôbec nepoznal skladbu rumunského skladateľa, ale ako všetci ostatní profesionáli a "najvýnimočnejší" členovia národných orchestrov to zahral na výbornú.

 

Slovenskí filharmonici oceňujú nápad rumunskej vlády vytvoriť stále hudobné teleso na celoeurópskej úrovni. "Je to pozitívne. Nielen pre hudobníkov, ktorí môžu spoznávať iné štýly a nových kolegov z druhých špičkových orchestrov a vytvárať niečo zaujímavé, ale aj ako možnosť odovzdávať to ďalej, či už v rámci Únie, alebo aj za jej hranicami," opísal situáciu Ružička. Dodal, že takýto súbor by sa mohol zamerať na prezentáciu najväčších európskych hudobných diel všade po svete.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok