Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Daňové zaťaženie strart-upov je v konečnom výsledku oveľa vyššie než sa zdá
Daňové zaťaženie strart-upov je v konečnom výsledku oveľa vyššie než sa zdá
10.05.2017 09:50 Ekonomika
VIDEO Slovensko zaťažuje drobných podnikateľov najviac v porovnaní s ostatnými krajinami V4, komora ďaňových poradcov potvrdila, že dane v susedných krajinách sú oveľa nižšie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.05.2017 09:50 Ekonomika

VIDEO Slovensko zaťažuje drobných podnikateľov najviac v porovnaní s ostatnými krajinami V4, komora ďaňových poradcov potvrdila, že dane v susedných krajinách sú oveľa nižšieBRATISLAVA - Slovenská komora daňových poradcov (SKDP) upozorňuje na to, že začínajúci slovenskí podnikatelia majú jednu z najhorších pozícií v rámci regiónu V4 a celej Európskej únie. Platia dane aj z peňazí, ktoré nezarobili. V prvých rokoch podnikania sa daň z príjmov môže vyšplhať až na úroveň 40% dosiahnutého zisku. V porovnaní s ostatnými krajinami V4, Slovensko zaťažuje podnikateľov najviac.


Prvé roky podnikania je pre startupy (novovznikajúce firmy s nízkym počiatočným imaním pozn. red.) obdobie, kedy sa stretávajú s viacerými problémami a účtovný rok končia so stratami. Musia investovať imanie do nákupu technológií, výskumu alebo zariaďovania prevádzky. 

 

Straty znášajú v očakávaní návratu investície a v budúcnosti vytváraním zisku. Splácanie strát im výrazným spôsobom komplikuje slovenská daňová legislatíva. Prvým problémom je, že stratu si môžu podnikatelia odpočítavať zo svojich ziskov rovnomerne iba počas štyroch rokov. 


Stačí, aby bol podnik dva roky v strate a už zdaňuje zisky bez toho, aby si stratu započítal. Druhým problémom je, že nedokáže dostať do daňových výdavkov úroky platené z úverov alebo pôžičiek od prepojených osôb a tretím problémom od 1. januára 2017 je, že zakladateľ startupu pri predaji svojej investície platí zdravotné odvody z celého dosiahnutého zisku, ktoré na Slovensku nemajú maximálny vymeriavací základ. 

 

SKDP uviedla, že Maďarsko má v rámci Vyšehradskej štvorky veľmi dobre nastavené pravidlá zdaňovania začínajúcich firiem. Ročné straty umorujú neobmedzene a straty, ktoré vykázali v prvých rokoch môžu zahrnúť do základu dane. Maďarský podnikateľ takto zdaňuje svoje príjmy vo výške 9%, čo je neporovnateľne menej ako na Slovensku.

 

SKDP začínajúcim podnikateľom radí zanalyzovať si podnikateľské prostredie na Slovensku a v okolitých štátoch. Následne sa podnikateľ môže sám rozhodnúť, kde je pre neho najvýhodnejšie rozbehnúť svoju činnosť. Viac sa dozviete v priloženom videu.

 

 reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok