Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Konflikt na Ukrajine
28. nov. 2022Henrieta
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Konflikt na Ukrajine. Otvorte časovú os udalostí.
16.03.2022 11:21 Zahraničie
AKTUALIZÁCIA: Medzinárodný súdny dvor nariadil Rusku zastaviť vojenské operácie na Ukrajine
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.03.2022 11:21 Zahraničie

AKTUALIZÁCIA: Medzinárodný súdny dvor nariadil Rusku zastaviť vojenské operácie na UkrajineKYJEV - Ruské jednotky v noci na stredu zaútočili na mesto Záporožie, kde sa uchýlili tisícky utečencov z neďalekého obliehaného mesta Mariupoľ.


Aktualizácia 18:20 (16. 3. 2022)

 

Medzinárodný súdny dvor (MSD) nariadil v stredu Ruskej federácii zastaviť vojenské operácie na Ukrajine. TASR prevzala správu od agentúry AP. Podľa agentúry AFP MSD uviedol, že je „hlboko znepokojený“ použitím sily zo strany Moskvy. „Ruská federácia musí okamžite zastaviť vojenské operácie, ktoré začala 24. februára na území Ukrajiny“ až do konečného rozhodnutia v prípade, oznámila sudkyňa Joan Donoghueová.

 

 

Podľa denníka The Guardian súd rozhodol 13 hlasmi (proti boli dvaja sudcovia – ruský a čínsky) za predbežné opatrenie, aby Rusko zastavilo vojenské operácie. Opatrenie je reakciou na žiadosť Ukrajiny z 26. februára o naliehavé rozhodnutie v prípade tvrdenia Ruska, že dôvodom jeho invázie na Ukrajinu bolo páchanie genocídy ukrajinskými silami v separatistických oblastiach na východe Ukrajiny.

 

 

Rusko sa nezúčastnilo na úvodnom vypočutí a jeho právnici neprišli ani v stredu, aby si vypočuli verdikt. Namiesto toho poslali súdu list, v ktorom tvrdili, že MSD nemá právomoc nad prípadom. Je nepravdepodobné, že by rozhodnutie MSD ovplyvnilo rozhodnutia ruského prezidenta Vladimira Putina, ale poskytuje vyvrátenie jeho zámienky na začatie vojny, dodal The Guardian.

 

 

Aktualizácia 14:15 (16. 3. 2022)

 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol tvrdenie o tom, že je pripravený kapitulovať pred ruskými inváznymi vojskami, ktoré sa objavilo vo vysielaní ukrajinskej televíznej stanice 24 Kanal. Podľa Zelenského išlo o „detinskú provokáciu“ a ukrajinské úrady uviedli, že za ňou stáli ruskí hackeri, informovala stanica CNN.

 

 

„Jediné, o čo môžem požiadať ruskú armádu, je to, aby zložila zbrane a vrátila sa domov,“ uviedol ukrajinský prezident vo videoposolstve k národu. Ďalej zdôraznil, že Ukrajinci sú naďalej odhodlaní brániť svoju vlasť a svoje deti. „Zbrane odložíme až vtedy, keď zvíťazíme,“ vyhlásil Zelenskyj. Falošný banner, ktorý sa objavil vo vysielaní spravodajskej televízie 24 Kanal, hlásal, že prezident Zelenskyj vyzýva Ukrajincov vzdorujúcich ruskej agresii, aby zložili zbrane.

 

 

Aktualizácia 12:48 (16. 3. 2022)

 

Ukrajinské ozbrojené sily spúšťajú protiofenzívu voči ruskej armáde „vo viacerých operačných oblastiach“, uviedol v stredu na Twitteri Mychajlo Podoľak, poradca prezidenta Volodymyra Zelenského. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

 

„Radikálne to mení dispozície strán (konfliktu),“ napísal Podoľak bez ďalších podrobností. Agentúre Reuters sa jeho tvrdenia nepodarilo bezprostredne overiť.

 

Pohotovostná služba v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny v stredu podľa agentúry Reuters uviedla, že v doterajšom priebehu ruskej invázie zomrelo najmenej 500 obyvateľov mesta Charkov.

 

Viačeslav Čaus, gubernátor Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny povedal, že v meste Černihiv, ako aj v ďalších oblastiach tohto regiónu, nefungujú dodávky elektriny. Dodal však, že ukrajinské zložky „sú silné a ruskému nepriateľovi zasadzujú údery každú hodinu“.

 

Z obliehaného prístavného mesta Mariupoľ utieklo v autách už približne 20 000 ľudí, uviedlo v stredu ukrajinské ministerstvo vnútra. Státisíce ďalších tam však naďalej zostávajú bez dodávok tepla, elektriny či tečúcej vody.

 

Aktualizácia 12:15 (16. 3. 2022)

 

V bojoch na Ukrajine zahynul v poradí štvrtý generál ruských inváznych síl. S odvolaním sa vyhlásenie ukrajinského ministerstva vnútra to v stredu uviedla stanica BBC, ktorá však túto informáciu zatiaľ nedokázala overiť z nezávislých zdrojov.

 

Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko v aplikácii Telegram napísal, že počas ťažkých bojov pri meste Mariupoľ zahynul ruský generálmajor Oleg Miťajev.

Heraščenko uviedol, že Miťajev velil 150. motorizovanej streleckej divízii. Súčasne zverejnil aj fotografiu, na ktorej je podľa neho zabitý ruský generálmajor.

 

Rusko sa zatiaľ k správe o smrti generála nevyjadrilo. Zabitie ďalšieho ruského generála vo svojom nočnom príhovore z Kyjeva spomenul aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jeho meno však neuviedol.

 

Podľa BBC sa predpokladá, že ruským inváznym vojskám na Ukrajine velí zhruba 20 dôstojníkov v hodnosti generálmajora.

 

Západní predstavitelia minulý týždeň potvrdili predchádzajúce oznámenie Kyjeva, že počas bojov na Ukrajine padol tretí generál ruských ozbrojených síl. Vojenskí analytici podľa televízie Sky News považujú prítomnosť vysoko postavených veliacich dôstojníkov priamo na bojisku alebo v jeho blízkosti za dôkaz toho, že ruské operácie na Ukrajine nejdú podľa plánu.

 

Generálny štáb ukrajinskej armády v stredu ráno uviedol, že Rusko už prišlo o takmer 40 percent svojich jednotiek, ktoré koncom februára vyslalo na Ukrajinu. Tieto jednotky podľa generálneho štábu buď úplne zničili, alebo nie sú bojaschopné. Túto informáciu nebolo taktiež možné nezávisle overiť.

 

Aktualizácia 11:56 (16. 3. 2022)

 

Ukrajina nebude neutrálna po vzore Rakúska či Švédska, vyhlásil v stredu poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak s tým, že mierové rokovania s Moskvou by mali byť zamerané na bezpečnostné záruky. TASR túto informáciu prevzala od agentúry AFP.

 

Podoľak, vedúci vyjednávač ukrajinskej strany, tak reagoval na vyjadrenie z Kremľa, že neutralita Ukrajiny po vzore Rakúska a Švédska je predmetom diskusií. Toto je možnosť, o ktorej sa teraz diskutuje a ktorú možno považovať za kompromis,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého cituje denník The Guardian.

 

 

„O neutrálnom štatúte momentálne prebiehajú vážne diskusie,“ zdôraznil Peskov s tým, že súčasťou rozhovorov sú, „samozrejme, (aj) bezpečnostné záruky“. „Ukrajina je teraz v priamom vojnovom konflikte s Ruskom. V dôsledku toho môže byť model len 'ukrajinský' a postavený na právne overených bezpečnostných zárukách,“ reagoval Podoľak.

 

Počas stredy budú tretím dňom pokračovať mierové rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, uviedol v utorok Podoľak. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v ten istý deň vyhlásil, že jeho vlasť by mala akceptovať, že sa nestane členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Toto je aj jednou z požiadaviek Kremľa.

 

 

Pôvodný článok: 

 

Ruské jednotky v noci na stredu zaútočili na mesto Záporožie, kde sa uchýlili tisícky utečencov z neďalekého obliehaného mesta Mariupoľ. Informovali o tom oblastní predstavitelia. Počas utorka prešlo cez humanitárny koridor z Mariupoľa smerom do Záporožia 2 000 áut. Podľa miestnych orgánov od začiatku ostreľovania Mariupoľa zahynulo viac ako 2 500 civilistov.

 

Gubernátor Záporožskej oblasti Olexandr Staruch na sociálnej sieti Telegram uviedol, že rakety dopadli do areálu záporožskej železničnej stanice. „Je to po prvýkrát, čo sme v Záporoží zaznamenali útok na civilné objekty,“ dodal. Útok si nevyžiadal žiadne obete.

 

 

Záporožie je pre ľudí evakuovaných z obliehaného Mariupoľa prvým bezpečným miestom, odkiaľ sa potom mnohí presúvajú smerom na západ do Poľska, na Slovensko a ďalších susedných krajín.

 

Mariupoľ, v ktorom prebiehajú rozsiahle útoky ruských jednotiek, čelí podľa charitatívnych organizácií humanitárnej katastrofe. Obyvatelia sú bez elektriny, tepla a vody, míňajú sa im aj zásoby potravín. Červený kríž v pondelok varoval, že čas na ich záchranu „sa kráti“.

 

Prečítajte si tiež: Mierové rokovania vyzerajú realistickejšie, tvrdí Zelenskyj

 

V tejto chvíli je nepravdepodobné, že by ruské jednotky v najbližších dňoch spustili veľkú ofenzívnu operáciu s cieľom dobyť Kyjev. Namiesto toho sa zrejme Moskva zameria na dobytie Mariupoľa. Vyplýva to z najnovšej analýzy Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), ktorú v stredu citovala televízia BBC.

 

„Keďže ruské sily pravdepodobne nebudú schopné v blízkej budúcnosti dokončiť obkľúčenie Kyjeva alebo obnoviť mobilné útočné operácie na severovýchode Ukrajiny, dobytie Mariupoľa (na juhovýchode krajiny) bude pravdepodobne ďalším kľúčovým bodom v ruskej invázii na Ukrajinu,“ uviedol ISW. Rusko podľa ISW pokračuje aj v útokoch na prístavné mesto Mariupoľ, ktoré už jeho armáda obkľúčila.

 

„(Rusi) dennodenne útočia na západný a východný okraj mesta. Ruské vzdušné, raketové a delostrelecké útoky sa naďalej zameriavajú na obytné oblasti a civilnú infraštruktúru, aby prinútili mesto kapitulovať,“ napísal ISW.

 

 

Inštitút poprel utorňajšie tvrdenie Ruska, že získalo plnú kontrolu nad Chersonskou oblasťou. Cherson obsadila ruská armáda po trojdňovom obliehaní už začiatkom marca ako vôbec prvé veľké ukrajinské mesto. Zvyšok oblasti však pod úplnou kontrolou zrejme naďalej nemá.

 

Ako ďalej uvádza analýza ISW, v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov, ruské sily pri snahách o obkľúčenie bojujú s nedostatkom munície. V tejto chvíli je zrejme tiež nepravdepodobné, že Rusi spustia operáciu pri prístavnom meste Odesa, kým si nezabezpečia komunikačné spojenie. Ruská námorná pechota však môže vykonať vylodenie na pobreží Čierneho mora.

 

Možno vás zaujme: Senát USA vyhlásil Putina za vojnového zločinca!reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok