01.08.2019 13:40 Zaujímavosti
VIDEO: Máte chuť na zmrzlinu? Po tomto vás možno prejde
Alternatívne stravovanie naberá na popularite, ale aj dôležitosti. Zvládli by ste však zjesť takúto pochúťku?
V poslednom období sa roztrhlo vrece s najrôznejšími alternatívnymi potravinami. Je tomu tak preto, že pribúda ľudí s intoleranciami lepku, laktózy a iných zložiek potravy, ale aj z toho dôvodu, že planéta začína byť preľudnená a my musíme uvažovať, ako sa v budúcnosti „uživíme“.
Čoraz viac odborníkov nachádza odpoveď v ríši hmyzu. Síce to neznie lákavo, no ide skutočne o niečo unikátne. Mnohí zrejme ani netušia, koľko výživných látok v sebe hmyz má. Ale ako asi chutí zmrzlina z lariev muchy nazývanej bránivka.
Na túto otázku sa rozhodla odpovedať istá spoločnosť pôsobiaca v Juhoafrickej republike. Z červíkov začali vyrábať takzvané etnomlieko, ktoré následne využívajú na výrobu svojej zmrzliny. „Hmyz obsahuje množstvo tuku, bielkovín a minerálov. Obsah tukov a bielkovín u bránivky je porovnateľný s hovädzinou a zinku, železe a vápnika má omnoho viac,“ vysvetlila zakladateľka firmy Leah Bessaová pre Bloomberg.
Toto zvláštne „mlieko“ neobsahuje laktózu ani lepok, preto je zmrzlina z neho vhodná aj pre spomínaných alergikov. Ako uvádzajú zákazníci, ľadová dobrota má síce zemitejšiu chuť, no je veľmi krémová a chutná. Zatiaľ sa vyrába s čokoládovou a arašidovou príchuťou.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: netky IK
Foto: Unsplash
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk