VIDEO Maďarsko - Nórsko 2:1 v odvete baráže, Maďari postúpili na EURO 2016

NETKY.SK • 16 November 2015, 08:21 • 2 min

BUDAPEŠŤ - V nedeľňajšej odvete baráže o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Francúzska zvíťazili futbalisti Maďarska nad Nórmi 2:1. Po výhre v prvom súboji v Oslo 1:0 sa tak ich dlhé čakanie na postup na ME skončilo, naposledy na ňom hrali v roku 1972.

V Nórsku rozhodol o triumfe debutant László Kleinheisler, v Budapešti zasa útočník bratislavského Slovana Tamás Priskin a vlastný gól Markusa Henriksena. Maďari sa predstavia opäť na veľkom turnaji po dlhých 29 rokoch, keď naposledy hrali na MS 1986 v Mexiku. Na EURO 2016, na ktorých sa prvýkrát v histórii predstaví 24 tímov a historicky aj Slovensko, dostal Maďarov nemecký tréner Bernd Storck.

Obe mužstvá mali na rukávoch čierne pásky za obete teroru v Paríži. Nóri začali aktívne v snahe čo najskôr zmazať manko zo štvrtkového domáceho súboja. Ale boli to domáci, ktorí udreli. V 14. minúte si na dlhú loptu na hrot nabehol Priskin, vyškolil trio obrancov hostí a utešenou technickou strelou do ľavého horného rohu prekonal bezmocného brankára Nylanda. V 27. minúte mohlo byť vyrovnané, ale Elyounoussimu v poslednej chvíli odskočila lopta a obrana zblokovala aj náznak dorážky Aleesamiho. V 36. minúte hlavička Lovrencsicsa išla mimo priestor brány a v 41. minúte dobrý okamih na zakončenie premeškal Priskin. Nóri mohli udrieť v 45. minúte, ale Ödegaardova hlavička po rohu trafila len tyč bránky domáceho matadora Királyho. Severania aj v druhom polčase mali opticky viac z hry, ale rozhodnúť mohol definitívne kapitán Maďarska Dzsudzsák, ktorý v 58. minúte technickou strelou trafil len brvno. Postupové rozhodnutie padlo v 83. minúte, keď si Henriksen dal nešťastný vlastný gól po rohu. Sám Henriksen v 87. minúte ešte znížil z dorážky, ale pre Vikingov už bolo neskoro.

Nóri majú za sebou už tri neúspešné baráže o ME 2004, resp. MS 2006, naposledy hrali medzi kontinentálnou smotánkou v roku 2000.

odveta baráže EURO 2016:

Budapešť

Maďarsko - Nórsko 2:1 (1:0)

Góly: 14. Priskin, 83. Henkriksen (vlastný) - 87. Henriksen, ŽK: Nagy, Böde - Johansen, Forren, rozhodoval: Carballo (Šp.), 23.000 divákov.

/prvý zápas: 1:0, na EURO postúpilo Maďarsko/

zostavy a striedania: Király – Fiola, Guzmics, Lang, Kádár – Elek (46. Pintér) – Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy, Dzsudzsák – Priskin (62. Böde)

Nórsko: Nyland – Elabdellaoui, Forren, Hovland, Aleesami – Tettey – Skjelbred (80. Berget), Johansen, Ödegaard (46. Helland), Elyounoussi (46. Pedersen) – Henriksen

Zoznam istých účastníkov ME 2016 (21):

organizátor (1): Francúzsko

priamy postup z kvalifikácie (18): Anglicko, Česko, Island, Rakúsko, Severné Írsko, Portugalsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Belgicko, Wales, Rumunsko, Albánsko, Nemecko, Rusko, Poľsko, SLOVENSKO, Chorvátsko

priamy postup z kvalifikácie ako najlepší tím z 3. miesta v skupine (1): Turecko

postup z baráže (4): Maďarsko