Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová
04.04.2018 12:58 Domov
VIDEO Lubyová ocenila výkony slovenských paralympionikov v Pjongčangu, venovala sa aj problematike financovania športu
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.04.2018 12:58 Domov

VIDEO Lubyová ocenila výkony slovenských paralympionikov v Pjongčangu, venovala sa aj problematike financovania športuBRATISLAVA - Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová ocenila slovenských paralympionikov za výsledky dosiahnuté na uplynulých zimných paralympijských hrách v Pjongčangu.


Ďakovné listy si z jej rúk prevzali zjazdári Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou (na ZPH 2018 získali štyri zlaté a jednu striebornú medailu), Jakub Krako s Branislavom Brozmanom (1-3-0), Miroslav Haraus s Marošom Hudíkom (1-0-1), Martin France, Mária Zaťovičová, vedúci výpravy Maroš Čambal, reprezentačný tréner zjazdárov Roman Petrík, Farkašovej tréner Dušan Šaradín, manažér Martin Makovník a predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš.

"Rada by som vám osobne vyjadrila vďaku za skvelú reprezentáciu Slovenskej republiky na ZPH v Pjongčangu, kde ste mali vynikajúcu žatvu 11 medailí. Ešte keď sme sa lúčili pred odchodom, tak sme vám zaželali všetko najlepšie a veľa medailí, a vy ste tieto očakávania fantasticky naplnili. Vďaka vám Slovensko získalo šesť zlatých, štyri strieborné a jednu bronzovú medailu, čo pokladám za vynikajúci úspech slovenského paralympijského športu," uviedla Lubyová na stredajšej tlačovej konferencii na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. "Ste skvelým príkladom, že aj ľudia, ktorí vo svojom živote zápasia s určitými znevýhodneniami a problémami, sa dokážu cez ne preniesť a urobiť veci, ktoré inšpirujú aj ostatných," dodala.

 


 

Ministerka sa ďalej venovala problematike financovania športu, osobitne toho paralympijského. V tejto súvislosti zdôraznila, že samotné ministerstvo rozdeľuje podľa Zákona o športe iba 7,5 percenta finančných prostriedkov, ktoré smerujú do športu. Ostatné sa rozdeľujú priamo podľa vzorcov, ktoré sú fixované v Zákone o športe. Vyskytli sa však podľa nej niektoré aplikačné problémy, ktoré súviseli s definíciou športových organizácií, ale rezort sa ich snažil vyriešiť v prospech športovej obce. Konkrétne sa jedná o vyplatenie peňazí pre vybraných zdravotne znevýhodnených športovcov.

 

"Problémy sa už podarilo doriešiť a všetky platby budú zrealizované v priebehu niekoľkých dní. Konkrétne na budúci týždeň po našom návrate z výjazdového zasadnutia vlády na východnom Slovensku," povedala Lubyová, podľa ktorej pôjde paralympionikom v rámci príspevku športovcov Top tímu v roku 2018 balík 795.000 eur.

Predseda SPV Ján Riapoš poďakoval ministerke, že sa zasadila o riešenie tohto problému."Počet medailí, ktoré na posledných paralympiádach dosiahli naši športovci, ukazuje, že nejde o náhodné výsledky. Ak ale chceme mať aj v budúcnosti paralympijských víťazov, je dôležité budovať systém, ktorý tomu pomôže," zdôraznil. Za tri hlavné body, ktoré by v tomto smere potrebovali zmenu, označil termín vyplácania prostriedkov zo štátneho rozpočtu, optimalizáciu stredísk štátnej športovej reprezentácie a uzákonenie dôchodku alebo renty pre reprezentantov namiesto vyplácania jednorazových odmien za medaily.

 

V prípade prvého bodu poukázal na problém financovania prípravy a výjazdov športovcov počas roka, pri druhom zasa na pomer zaradenia paralympionikov do týchto stredísk – dvaja zo 146 športovcov. "Paralympizmus ukázal v poslednom období množstvo inšpirácie a motivácie. Ale pre udržanie konkurencieschopnosti vo svetovom meradle potrebujeme systém, ktorý ho pomôže nielen udržať, ale aj rozvíjať," dodal.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky KZ

Foto:  netky MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok