Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
25.07.2022 13:30 Domov
VIDEO Koniec administratívnemu maratónu! Rodičia pri narodení dieťaťa nemusia chodiť po úradoch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.07.2022 13:30 Domov

VIDEO Koniec administratívnemu maratónu! Rodičia pri narodení dieťaťa nemusia chodiť po úradochBRATISLAVA – Rodičia po narodení dieťaťa už nemusia chodiť po úradoch, aby získali rodný list či príspevok pri narodení dieťaťa.


Novú službu štátu pre občanov v pondelok na brífingu oznámila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) s tým, že už to funguje v praxi.

 

 

 

Automatizácia tejto životnej situácie si podľa jej slov vyžadovala spoluprácu štyroch rezortov. Remišová skonštatovala, že sa zavádza nový prístup štátu k občanovi v takej podobe, že ak sa občan ocitne v nejakej situácii, štát spustí procesy a všetko vybaví za neho. Prvou zo životných situácií, ktoré sa majú proaktívne riešiť, bolo narodenie dieťaťa. „Doteraz pri narodení dieťaťa rodič musel absolvovať administratívny maratón,“ poznamenala ministerka.

 


Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) zdôraznil, že je rád, že sa realizuje automatické vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa, ktorým sa rodinám šetrí čas. „Namiesto toho, aby občania žiadali o príspevok pri narodení a prikladali k tomu štyri prílohy, tak všetky tieto údaje si štát vie overiť na pozadí,“ priblížil štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Ján Hargaš.


Spokojnosť so spoluprácou medzi rezortmi vyjadril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

„Pre rodičov, aby sa tento systém spustil, je podstatné, aby v nemocnici podpísali dohodu o mene a priezvisku dieťaťa. Tá sa potom pošle na matriku a budú nasledovať automatické kroky,“ ozrejmil. Odstraňuje sa aj povinnosť nahlasovať dieťa do zdravotnej poisťovne. Od 1. augusta bude platiť, že automaticky bude mať zdravotnú poisťovňu matky. Tým sa podľa Lengvarského urýchlia procesy kapitácie dieťaťa, preplácania jeho zdravotnej starostlivosti. Už teraz zároveň platí, že automaticky bude mať dieťa priradený trvalý pobyt v mieste pobytu matky.

 


Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) skonštatoval, že cieľom je zefektívniť komunikáciu medzi zdravotníckymi zariadeniami a orgánmi verejnej správy. „Teraz bude automatický systém po narodení dieťaťa, okamžite zdravotnícke zariadenia nahlásia do centrálneho informačného systému matrík túto udalosť, automaticky bude pridelené rodné číslo dieťatku,“ priblížil.

 

Na základe toho, že rodičia budú môcť priamo v pôrodnici podpísať dohodu o mene a priezvisku dieťaťa alebo budú môcť na to využiť elektronický systém, matrika vydá prvý rodný list. „Bude možnosť, aby tento rodný list bol odoslaný priamo na adresu rodičov do vlastných rúk, samozrejme, zostáva aj možnosť, tak ako doposiaľ, že bude všetky tieto úkony možné vybaviť priamo na matrike,“ dodal Mikulec.

 

Automaticky sa podľa neho bude realizovať aj zápisnica o určení otcovstva po narodení dieťaťa a zápisnica o určení otcovstva po počatí, respektíve k nenarodenému dieťaťu. Automatizovaným úkonom by sa malo stať aj to, aby rodičia už nemuseli predkladať sobášny list v pôrodnici. To by sa mohlo udiať podľa Mikulca do mesiaca.

 

 

Narodenie dieťaťa podľa Remišovej nebude jedinou proaktívnou službou, postupne sa budú automatizovať ďalšie životné situácie. Nasledovať by mali strata a hľadanie si zamestnania, kúpa alebo prepis motorového vozidla, kúpa nehnuteľnosti na bývanie či začatie podnikania. V prvej fáze by sa malo zautomatizovať 16 životných situácií.

 

Možno vás zaujme: Slovenská pošta vydáva známku pri príležitosti Európskeho olympijského festivalureklama


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok