Medzi 22 obeťami teroristického útoku, ku ktorému došlo v pondelok neskoro večer hodinách v Manchestri, sú aj poľskí občania. Vyplýva to z vyhlásenia poľského ministerstva zahraničných vecí, ktoré rezort zverejnil dnes popoludní na jednej zo sociálnych sietí. Podľa neho sú pracovníci poľského konzulátu v Manchestri v stálom kontakte s príbuznými poľských občanov, ktorí prišli o život.
Na zozname obetí je aj tretí Poliak, ktorý v nemocnici s vážnymi zraneniami bojuje o svoj život. Poľský prezident na svojej sociálnej sieti vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým aj dvom obetiam poľskej národnosti. "Pripájam sa k zármutku a modlitbám za rodinných príslušníkov mojich krajanov, ktorí zahynuli pri manchesterskom útoku," napísal poľský prezident Andrzej Duda na sociálnej sieti Twitter. "Myslím tiež na zraneného poľského muža," dodal prezident.
Ďalší Poliaci by podľa informácií internetového vydania periodika Wprost mohli byť medzi nezvestnými. Poľka Aleksandra Klisová pátra prostredníctvom sociálnych sietí po svojich rodičoch Angelike a Marcinovi, ktorí ju dopravili na koncert speváčky Ariany Grandeovej vo viacúčelovej hale v Manchestri. Po koncerte ju rodičia, ktorí figurujú v zozname nezvestných, mali čakať. Podľa iných poľských zdrojov mali byť rodičia na koncerte a nie je možné sa s nimi skontaktovať.
K zodpovednosti za útok sa dnes prihlásili džihádisti z tzv. Islamského štátu. Realizovať ho mal "vojak kalifátu", ktorým bol podľa britskej polície rodák z Manchestru a potomok líbyjských utečencov - 22-ročný Salman Abedi.
Ďalšie podrobnosti nie sú známe. K samovražednému bombovému útoku došlo v noci nadnes približne o 22.30 h miestneho času pred vstupom do manchesterskej multifunkčnej haly po koncerte americkej popovej speváčky Ariany Grandeovej.
Útočník sa odpálil po skončení koncertu, keď ľudia opúšťali halu. Okrem mŕtvych si útok vyžiadal aj 59 zranených, z ktorých viacerí sú v kritickom stave. Ďalšie osoby sú nezvestné a polícia po nich pátra. K zodpovednosti za atentát sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), ktorý tvrdí, že "vojak kalifátu umiestnil nálože uprostred zhromaždenia križiakov" a následne ich odpálil. Britská polícia však hovorí iba o "improvizovanom zariadení," ktoré malo obsahovať aj klince.
Niekoľko hodín po útoku pri multifunkčnej hale evakuovali rozsiahle nákupné stredisko tiež v Manchestri. Svedkovia tvrdia, že začuli "silný výbuch". Z budovy nákupného strediska utekali davy ľudí, pričom mnohí plakali a držali sa za ruky. "Boli sme práve v obchode, keď sme začuli kričať ľudí. Ochranka všetkým hovorila, aby vyšli von," uviedla očitá svedkyňa.
"Hoci nejde o prvý prípad, keď Manchester takto trpí, ide o najhorší útok, aký toto mesto doteraz zažilo, a najhorší, aký sa kedy stal na severe Anglicka," uviedla britská premiérka Theresa Mayová. "Všetky naše myšlienky patria obetiam a rodinám tých, ktorí boli zasiahnutí," dodala. Mayová dnes navštívila veliteľstvo polície a jednu z ôsmich manchesterských nemocníc, do ktorých boli obete útoku prevezené. Až 12 z 59 zranených návštevníkov koncertu bolo mladších ako 16 rokov.
"Tento incident sa stal mimo dejiska, na verejnom priestranstve. Naše myšlienky a modlitby smerujú k obetiam," uviedol manažment haly v centre Manchestra. V dôsledku výbuchu okolo 22.30 h miestneho času (23.30 h SELČ) zahynulo podľa údajov polície najmenej 22 ľudí.
Medzi účastníkmi koncertu vypukla po explózii panika a snažili sa čo najrýchlejšie ujsť. Niektorí z nich boli pritom údajne zrazení na zem v tlačenici.
Polícia v blízkosti haly nasadila ozbrojených a maskovaných príslušníkov, uzavrela okolité ulice a podľa spravodajského serveru BBC tiež v blízkom parku zlikvidovala kontrolovaným výbuchom šatstvo považované za podozrivý predmet. Priľahlá železničná stanica Manchester Victoria bola z bezpečnostných dôvodov uzavretá.
Danko sa ocitol v tesnej blízkosti miesta činu
V hale v britskom Manchestri bol len niekoľko hodín pred výbuchom aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. So synmi tam navštívil športové podujatie. Rodinám obetí vyjadril úprimnú sústrasť. "O to viac prežívam tento ohavný čin, že len pár hodín pred výbuchom som tam bol so svojimi synmi. To, čo sa udialo a stále sa deje okolo nás, je absolútne nepochopiteľné a smutné," reagoval Danko.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nedisponuje informáciami, že by medzi obeťami útoku v britskom Manchestri mali byť Slováci, uviedol dnes pre TASR riaditeľ tlačového odboru Igor Skoček. "Na Veľvyslanectvo SR v Londýne sa zatiaľ neobrátil žiadny slovenský občan s tým, že by nahlásil stratu blízkej osoby. Zastupiteľský úrad je v kontakte s políciou a miestnymi úradmi," dodal.
Na útok počas koncertu reagovala aj sama speváčka, ktorá vyjadrila obrovskú ľútosť s pozostalými. Dnes sa zo smútkom odfotila pri kostole, v ktorom sa pomodlila za všetky obete tragédie. Vo svojich statusoch na facebooku uviedla, že jej včerajší útok zlomil srdce ostáva a je v šoku z diania na svete.

Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.