Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. feb. 2019Etela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Mesto Matera na juhu Talianska.
Mesto Matera na juhu Talianska.
29.01.2019 07:20 Relax
VIDEO Európske mesto kultúry 2019 víta návštevníkov skulptúrami Salvadora Dalího
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.01.2019 07:20 Relax

VIDEO Európske mesto kultúry 2019 víta návštevníkov skulptúrami Salvadora DalíhoMesto Matera kedysi zabudnuté, s rozsiahlou panorámou skalných obydlí a biblickou scenériou. Dnes je mesto ukážkou ľudskej túžby zachovať, obnoviť a rozvíjať to, čo nám predkovia zanechali. Paradox medzi tým prehistorickým a moderným je bravúrne vyjadrený skulptúrami Salvadora Dalího po celom meste.


Matera je mesto dvoch svetov. Prehistorická časť mesta Civita a Sassi s úzkymi uličkami, s obydliami vydlabanými v skale, so schodmi stúpajúcimi prudkým svahom až do neba, ale aj s palácmi pristavanými k prehistorickým jaskyniam, vás prenesie do úplne inej doby.

 

Príjemným prekvapením je potom premena rozsiahleho jaskynného komplexu s prístavbami na štýlové ubytovacie priestory a la "Tisíc a jedna noc" s rímskymi kúpeľmi a očarujúcim výhľadom na mesto.

 

Modernejšia časť mesta je ukážkou rôznych architektonických slohov. Bulváre lemujú paláce, neminiete pešiu zónu s kaviarňami, keramickými dielňami a galériami. Miesto si našlo aj trhovisko, kde možno nájsť najrôznejšie orechy, a ak chcete menej ako kilo, tak dostanete rovnako hrsť navyše.

 

Matera je nositeľom niekoľkých prvenstiev. Je to jedno z najstarších nepretržite obývaných miest vo svete po dobu niekoľkých tisícročí. Ako prvé mesto v Taliansku sa vzbúrilo koncom vojny proti nemeckej okupácii. A dnes patrí medzi najrýchlejšie rastúce mestá v južnom Taliansku.

 

Obnovu mesta možno datovať od polovice minulého storočia. Carlo Levi, taliansko-židovský maliar, spisovateľ a lekár, bol v 40. rokoch v tejto oblasti internovaný. Na výnimočnosť a zároveň chudobu upozornil po roku 1945 knihou "Kristus sa zastavil v Eboli", ktorá sa stala bestsellerom a prinútila taliansku vládu začať sa o schátranú oblasť zaujímať.

 

Do mesta Matera sa nahrnuli umelci z celého sveta a niektorí dokonca obsadili opustené vápencové lomy. Antonio Paradiso obsadil lom - jeho kovové skulptúry vyžadujú priestor. Pred konštrukciou predstavujúcou "Poslednú večeru" zo zvyšku kovových nosníkov z Dvojičiek v New Yorku sa vám zastaví dych. Symbol ľudského umu zničený barbarstvom.

 

Výstava diel Salvadora Dalího v Matere sa obmedzila iba na skulptúry. Zmenšeniny sôch (rad svojich sôch zmenšil pod heslom - Dalí do každej rodiny) sú umiestnené v jaskynnej galérii na promenáde.

 

Dalího surrealizmus lahodí oku, aj keď si vyžaduje veľkú predstavivosť a fantáziu. Veľké sochy sú vystavené na námestiach a promenádach - Slon na tenkých nohách, roztekajúce sa hodiny a ďalšie. Symbolizujú relativitu času - všetko sa nakoniec mení a zmení.

 

A ak niekedy uvidíte film "Evanjelium sv. Matúša" od Piera Paola Pasoliniho, tak ste v Matere. Tu sa totiž natočilo cez štyridsať historických filmov, najčastejšie z biblického obdobia.

 

Na hlavné oslavy európskeho mesta kultúry 2019 sú pozvaní všetci prezidenti európskych štátov.

 reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok