VIDEO EL: Žilina po dráme v Poltave do play-off, rozhodol gól v poslednej minúte predĺženia

NETKY.SK • 6 August 2015, 23:49 • 2 min

POLTAVA - Futbalisti MŠK Žilina postúpili do play-off Európskej ligy (EL) 2015/2016 a v piatok 7. augusta v popoludňajších hodinách sa v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone dozvedia meno súpera v boji o účasť v skupinovej fáze druhej najprestížnejšej klubovej súťaže na starom kontinente.

Zverenci trénera Adriána Guľu síce podľahli vo štvrtkovom dramatickom a nervydrásajúcom odvetnom stretnutí EL v ukrajinskej Poltave hráčom domácej Vorskly 1:3 po predĺžení, ale víťazstvo 2:0 spred týždňa v Žiline a gól na pôde súpera posunul slovenského vicemajstra do ďalších bojov. Hrdinom sa napokon stal striedajúci brazílsky legionár v drese MŠK William Alves de Oliveira, ktorý z poslednej akcie v nadstavenom čase predĺženia a po Jeličovej prihrávke stanovil štvrtkový výsledok na 1:3 a zachránil "žlto-zeleným" už takmer istú tohtosezónnu rozlúčku s európskou klubovou scénou.

Po bezgólovom prvom polčase odvetného duelu, pričom kanonier Jelič mal tri vyložené šance skórovať, nič nenasvedčovalo, že Žilinčania budú mať problémy s kvalifikovaním sa do ďalších bojov v Európskej lige. V 67. min sa však presadil vysoký útočník Vorskly Anton Šinder a jeho vedúci gól výrazne zvýšil aktivitu domáceho mužstva. Piaty tím uplynulej sezóny ukrajinskej ligy búšil do obranných radov slovenského vicemajstra a v nadstavenom čase druhého polčasu ďalší stopér Jevgen Tkačuk tiež zblízka hlavou poslal dramatický, ale aj nervózny a často nedovolenými zákrokmi prerušovaný zápas do predĺženia. V jej prvej časti, celkovo v 99. min napálil Tursunov štandardku do stojaceho Nikolasa Špaleka v múre, azerbajždanský hlavný arbiter Alijar Agajev ukázal na "biely bod" a 18-ročného žilinského obrancu vylúčil. Z pokutového kopu sa následne nemýlil Uzbek Sanžar Tursunov, zvýšil na 3:0 a Vorskla jeho zásluhou v tej chvíli postupovala. Žilinčania v druhej pätnásťminútovke predĺženia otvorili obranu v snahe streliť postupový gól, čím umožnili domácemu tímu ísť do brejkov a "prečíslovať". Viacero príležitostí Poltavy však zostalo nevyužitých a keď sa už zdalo, že vypukne obrovská radosť zverencov kouča Vasiľa Sačka, v samom závere rozosmutnil Vorsklu spomenutý William Alves de Oliveira. Strela brazílskeho útočníka MŠK sa od pravej žrde dostala do siete smutného brankára Nepogodova.

Európska liga vo futbale 2015/2016 - odveta 3. predkola - štvrtok:
Vorskla Poltava (Ukr.) - MŠK Žilina (SR) 3:1 po predĺžení (2:0, 0:0) - prvý zápas 0:2, do play-off Európskej ligy postúpila Žilina
Góly: 67. Šinder, 90.+ J. Tkačuk, 101. Tursunov (z pok. kopu) - 120.+ William Alves de Oliveira, ŽK: 45. Tursunov, 56. Bartulovič, 65. Skľar, 81. Šinder, 105. Sapaj, 117. J. Tkačuk - 15. Paur, 35. Špalek, 105. Škvarka, 117. Káčer, ČK: 100. Špalek (Žilina) po druhej ŽK za ruku, rozhodoval: Alijar Agajev (Azer.), 10 000 divákov
Vorskla Poltava: Nepogodov - Sapaj, J. Tkačuk, Dallku, Siminin (46. Perduta) - Skľar (87. Miščenko), A. Tkačuk - Tursunov, Kovpak, Bartulovič (60. Barannik) - Šinder
MŠK Žilina: Volešák - Špalek, Vavro, Škriniar, Letič (118. T. Hučko) - Pečovský - Paur, Káčer, Bénes (73. Škvarka), J. Mihalík (78. William Alves de Oliveira) - Jelič

Hlasy:
Adrián Guľa (tréner Žiliny, zdroj: RTVS): "Pozitívne emócie, ktoré teraz prežívame, sú fantastické. Chlapci aj v oslabení túžili po góle, ktorý napokon prišiel v hodine dvanástej. Zaslúžili si ho však za odhodlanie, statočnosť aj systémové veci. Prvý gól sme paradoxne inkasovali vtedy, keď sme z môjho pohľadu mali dianie na trávniku najviac pod kontrolou. Súper však má svoju kvalitu a bolo jasné, že ho môže dať. Skôr by som mužstvu vyčítal situáciu z nadstaveného času: bola to strata koncentrácie v situácii, ktorá sa nedá označiť za šancu - Vorskla si vynútila predĺženie po zúfalom nakopnutí lopty do šestnástky. Vedeli sme, že aj po treťom góle v našej sieti si musíme zachovať chladné hlavy. Pohárová matematika totiž hovorila, že my potrebujeme jeden gól dať, na tom sa v podstate nič nezmenilo. Som veľmi šťastný, že chalani to predsa dokázali. Zároveň verím, že nás čakajú ešte krajšie chvíle. V piatok si vychutnáme žreb a dúfam, že dostaneme atraktívneho protivníka, s ktorým si to rozdáme."

Bezprostredná radosť z postupu

Posted by MŠK Žilina on Thursday, August 6, 2015

Karol Belaník (športový manažér MŠK Žilina): "Nepamätám si, kedy naposledy som tak emotívne prežíval stretnutie ako teraz v Poltave. Odvetný duel bol mimoriadne náročný a ťažký pre obidve mužstvá. Domáci v úvode na nás vyštartovali, postupne sme však vyrovnali hru. Paradoxne v druhom polčase, keď sme mali všetko najviac pod kontrolou, sme inkasovali. Futbal je už taký. Hráči Vorskly vycítili príležitosť a v závere riadneho hracieho času strelili druhý gól. V predĺžení sme inkasovali tretíkrát, ale potom sa ukázala sila nášho mužstva, tímový duch. Obdivuhodné, čo chlapci dokázali. Aj v oslabení sa im z poslednej akcie podarilo streliť gól a napokon sa tešíme z postupu do play-off. Vtedy sme už hrali vabank, tesne predtým mali domáci možnosť v prečíslení troch proti jednému či štyroch proti dvom definitívne rozhodnúť, to im však našťastie nevyšlo."