Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ekonomický analytik Radovan Ďurana hodnotí úpravu Zákonníka práce
Ekonomický analytik Radovan Ďurana hodnotí úpravu Zákonníka práce
19.01.2018 09:48 Ekonomika
VIDEO Ako ovplyvní navyšovanie príplatkov za prácu zamestnancov a zamestnávateľov?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.01.2018 09:48 Ekonomika

VIDEO Ako ovplyvní navyšovanie príplatkov za prácu zamestnancov a zamestnávateľov?BRATISLAVA – Počas tohto týždňa sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov dohodli s rezortom práce na navyšovaní príplatkov za nočné smeny, sviatky a víkendy.


Navyšovanie prebehne v dvoch etapách. Prvé zvýšenie príplatkov za nočnú prácu zamestnanci pocítia od 1. mája tohto roka, ďalšie zvýšenie príde od 1. mája 2019. Do prvej etapy spadá všeobecná práca a do tej druhej riziková práca. Od 1. mája tohto roka pri všeobecnej práci pôjde príplatok hore na 30 % a v ďalšom roku bude zvýšenie predstavovať 40 % pri všeobecnej práci. Podobný postup bude aj pri rizikovej práci.

 

Proti tomuto nariadeniu boli najmä malý a stredný podnikatelia, ktorí zmeny pocítia najviac. Niektorí sa dokonca obávajú, že v tomto roku budú musieť znižovať počty zamestnancov a dôjde k hromadnému prepúšťaniu. Ekonomický analytici však upozorňujú na to, že navyšovaním príplatkov si zamestnanci v skutočnosti neprilepšia. Výrazným spôsobom sa podporí iba šedá ekonomika. Zamestnanci budú aj ďalej pracovať na minimálne mzdy, pričom zvyšok im bude vyplácaný na ruku.

 

Analytici zo spoločnosti INESS sa domnievajú, že navyšovaním príplatkov za prácu sa zníži atraktivita Slovenska z pohľadu tvorby pracovných miest. Zvyšovanie príplatkov v „dobrých“ časoch zároveň vytvára predpoklady na vznik mnohých problémov, keď sa ekonomický rast spomalí či dôjde ku kríze.

 

Úpravy v Zákonníku práce, ktoré sú vyhodnocované Svetovou bankou vytvorili rebríček krajín, podľa toho, ako sú nastavené podmienky pružnosti zamestnávania. Slovensko sa v roku 2017 umiestnilo na 26. mieste zo 40 krajín EÚ a OECD. Na samotnom vyhodnocovaní sa zúčastnili odborníci z viacerých krajín, ktorých cieľom je podporiť debatu o regulácii na trhu práce a vyzdvihnúť dôležitosť flexibilných podmienok zamestnávania ľudí.

 

Ako ovplyvní navyšovanie príplatkov za prácu slovenských zamestnávateľov a zamestnancov, o koľko sa zamestnávateľom zvýšia náklady na mzdy a ako hodnotí analytik Radovan Ďurana novelu Zákonníka práce, sa dozviete v priloženom videu. 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky KZ

Foto:  netky MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok