Viaceré opozičné návrhy v parlamente neprešli: Majetkové priznania politikov sa sprísňovať nebudú

NETKY.SK • 22 Máj 2015, 11:44 • 2 min
Viaceré opozičné návrhy v parlamente neprešli: Majetkové priznania politikov sa sprísňovať nebudú

BRATISLVA - Majetkové priznania verejných funkcionárov sa sprísňovať nebudú. Parlament dnes neposunul do druhého čítania návrh novely ústavného zákona o konflikte záujmov, ktorý predložilo päť opozičných strán Most-Híd, OĽaNO, SaS, KDH a Sieť. Návrh sa dostal do pléna už tretíkrát. Poslanci Smeru-SD, ktorí majú v parlamente väčšinu, sa zdržali.

slovakia

left justify in out

"Netransparentnosť a zneužívanie funkcie sú zásadnými problémami tejto krajiny. Máme politikov, ktorí nevedia zdokumentovať, čo vlastnia," upozornil Miroslav Beblavý (Sieť). Pripomenul, že už v roku 2012 bol pripravený tento návrh novely, ktorý by ustanovil skutočné overovanie majetku politikov tak, aby sa verejnosť dozvedala, čo skutočne vlastnia. Tiež malo byť možné efektívne trestať prehrešky politikov bez toho, aby proces zastavila vládnuca väčšina.

 

Na pôvodnom znení novely participoval aj vládny Smer-SD, neskôr si to rozmyslel a ohlásil, že príde s vlastnou úpravou. "Smer-SD hrá nepeknú hru. Keďže nemôže odmietnuť takéto návrhy, problém odkladá napriek tomu, že s úpravou pôvodne súhlasil," zdôraznil Beblavý.

 

Podľa jeho slov opozičná novela prinášala majetkové priznania so skutočnou výpovednou hodnotou. Malo byť z nich zrejmé, auto akej značky funkcionár vlastní, ako aj dátum jeho kúpy, mala tam byť uvedená aj banka, v ktorej má účet, či meno spoločnosti, v ktorej má obchodný podiel. A aby nemohla väčšina stopnúť proces kontroly voči verejnému funkcionárovi, menšina mala dostať právo obrátiť sa na Ústavný súd SR, ktorý bude mať posledné slovo. "Smer-SD konanie vždy zastaví, lebo má na výbore väčšinu. Naposledy sa to stalo pri Petrovi Pellegrinim (Smer-SD)," pripomínala opozícia.

 

Predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Alojz Přidal (KDH) si myslí, že vládna strana riešenie odkladá aj preto, lebo jej poslanci nechceli podávať podrobné priznania pred voľbami. "Napriek tomu, že Smer-SD sa hrdí silným mandátom, po troch rokoch sme zistili, že si z nás robí 'srandu'," doplnil Martin Poliačik (SaS). Podpredseda Ústavnoprávneho výboru Miroslav Kadúc (OĽaNO) si myslí, že súčasná právna úprava je tak nekonkrétna, až je zbytočná.

 

Povinnosť podať majetkové priznanie sa v súčasnosti týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc SR.

 

Verejní funkcionári v majetkovom priznaní uvádzajú celkové príjmy za výkon verejnej funkcie za predošlý rok, prípadne aj iné príjmy. Zverejňujú tiež zoznam svojho nehnuteľného a hnuteľného majetku, avšak bez konkrétností.

 

 

Politická reklama sa pri referende aj naďalej regulovať nebude

 

Politická reklama pri referende sa aj naďalej regulovať nebude. Poslanci KDH dnes neuspeli s novelou zákona o volebnej kampani, ktorá mala takúto reguláciu priniesť, pretože podľa kresťanských demokratov zákonodarca pri prijímaní tzv. volebných kódexov túto problematiku opomenul.

 

Predstavitelia KDH upozorňovali na nastávajúci trend používať referendum ako politický nástroj na presadenie politických záujmov. "Takáto snaha nemusí byť z povahy veci zlým prostriedkom, avšak je potrebné ju regulovať. Je iste nemilým trendom v zákonodarnom zbore upravovať veci ex post, teda po tom, ako nastanú, avšak úlohou zákonodarcu je predovšetkým regulácia vzťahov budúcich, teda úprava a regulácia problémov ešte predtým, ako vzniknú," uviedli v dôvodovej správe. Riešenie krízových situácií spätne by malo byť výnimkou, nie pravidlom.

 

Neschválená novela mala cez legislatívny odkaz na už upravenú politickú reklamu pri volebnej kampani vo voľbách do NR SR či Európskeho parlamentu regulovať i politickú reklamu pri konaní referenda.

 

Právna norma mala tiež zvýšiť povedomie občanov vo vzťahu k referendu, výkonu volebného práva ako takého a demokracii samotnej. "RTVS je verejnoprávne médium, na ktorého financovaní sa podieľa občan nielen nepriamo prostredníctvom štátneho rozpočtu, ale i priamo prostredníctvom koncesionárskych poplatkov. Teda je možno legitímne očakávať, že RTVS bude poskytovať priestor pre možnosť reklamy, ergo informácie o referende," píše sa v návrhu.

 

 

Školy úspešné v testovaní viac peňazí nedostanú

 

Školy s vynikajúcimi výsledkami v deviatackom Testovaní 9 či písomných maturitách viac peňazí od štátu nedostanú. Poslanci NR SR dnes opäť po roku nepodporili novelu zákona o financovaní škôl z dielne poslancov KDH, ktorí navrhovali, aby takéto školy mohli dostať normatívny príspevok vyšší o 10 percent.

 

Kresťanskí demokrati chceli takto motivovať školy k lepším výsledkom. "Kritériá na hodnotenie kvality procesu musia byť objektívne a celoštátne porovnateľné. Preto návrh zákona upravuje, že kritériá vydané ministerstvom školstva všeobecne záväzným predpisom budú vychádzať z celoštátnych meraní a hodnotení," argumentovali poslanci.

 

Rezort školstva na ich iniciatívu ešte vlani reagoval, že školám prideľuje peniaze za kvalitu, keď sa ich žiaci umiestnia v súťažiach či predmetových olympiádach. Ministerstvu sa nepáčilo, že poslanci chceli financovať kvalitu prostredníctvom výsledkov celoštátnych meraní, ktoré neprebiehajú na všetkých školách.

 

 

Schránky s neodkrytým vlastníkom pri konkurze na koniec radu nepôjdu

 

Schránkové spoločnosti, ktoré neodhalia svojich skutočných vlastníkov, pri konkurze a reštrukturalizácii dlhujúcej spoločnosti na koniec radu nepôjdu. Plénum Národnej rady SR dnes totiž nepodporilo novelu zákona o verejnom obstarávaní od Miroslava Beblavého a Martina Fedora (obaja nezaradení), ktorou chceli dosiahnuť, aby neodkrytá schránka bola automaticky považovaná za spriazneného veriteľa a dostala sa tak až na koniec radu poškodených. Nemalo byť pritom dôležité, či dlhujúca firma obchodovala so štátom, alebo nie.

 

Beblavý aj Fedor, podobne ako poslanci OĽaNO, SaS a NOVA a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), hovorili o nutnosti poznať konečných užívateľov výhod pri právnických osobách obchodujúcich so štátom. Kým ÚVO to chce deklarovať cez čestné vyhlásenie, OĽaNO, SaS a NOVA žiadali potvrdenie z banky o tom, kto je konečným beneficientom. Podľa Beblavého návrhu malo stačiť čestné prehlásenie, avšak s možnosťou pri akýchkoľvek pochybnostiach údaje preveriť.

 

O svojom návrhu, v ktorom novelizoval 13 právnych noriem, Beblavý tvrdil, že je komplexný. "Zabráni, aby firmy s neznámymi majiteľmi okrádali nás všetkých. Pokrýva nielen verejné obstarávanie, ale napr. aj zdravotné poisťovne, súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti či veriteľov v konkurze a reštrukturalizácii. Dozvedeli by sme sa teda, kto je polovičný vlastník Dôvery či záchrannej spoločnosti Falck. Kým bude na Slovensku biznis so štátom vedený cez schránkové firmy, nebude sa dať s verejnými prostriedkami dobre nakladať," odkázal.

 

Novela sa tiež týkala aj veľkej privatizácie, predaja či prenájmu štátneho, verejnoprávneho, obecného a župného majetku, ako aj dotácií a eurofondov.

 

Na aktuálnej schôdzi parlamentu sa ešte 7. mája dostala do druhého čítania vládna novela zákona o verejnom obstarávaní. Tá hovorí o povinnom odhaľovaní konečných užívateľov výhod, ale len pri verejných tendroch. To považuje opozícia za nedostatočné a neúčinné v boji proti schránkovým firmám, preto predložila svoje návrhy.

 

 

Hnutie OĽaNO neuspelo s troma novelami zákonov o sociálnom poistení

 

Opoziční poslanci NR SR z hnutia OĽaNO dnes v parlamente neuspeli s troma návrhmi noviel zákonov. Národná rada (NR) SR neposunula do druhého čítania dve novely zákona o sociálnom poistení a návrh novely zákona o pozemkových spoločenstvách.

 

Prvou právnou normou chceli dosiahnuť odstránenie diskriminačného stavu starodôchodcov a druhou novelou chceli odstrániť diskrimináciu vdov a vdovcov. Ako uviedli v dôvodovej správe, platné znenie zákona o sociálnom poistení priznáva nárok na zvýšenie dôchodku aj pre tých dôchodcov, ktorí súčasne pracujú a poberajú dôchodok. Podľa OĽaNO sa ale zákon netýka tých starobných dôchodcov, ktorým bol priznaný starobný dôchodok pred 1. januárom 2004 a ktorí v období do 31. decembra 2003 počas poberania starobného dôchodku súčasne pracovali a mali povinnosť platiť si povinné dôchodkové poistenie. "Toto obdobie, keď si platili povinné odvody do dôchodkových fondov, sa im v skutočnosti nikde nepremietlo a v porovnaní s pracujúci dôchodcami po 1. januári 2004 sú tieto osoby diskriminované," uviedla podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNO).

 

Preto navrhovali odstránenie tohto stavu a spätné prepočítanie zvýšenia starobných dôchodkov pre osoby, ktoré do 31. decembra 2003 počas poberania starobného dôchodku boli z titulu postavenia poistenca povinne dôchodkovo poistené.

 

Novelou zákona o pozemkových spoločenstvách navrhovali zmeny pri prevodoch pozemkov. "Jedným z najväčších zásahov do vlastníckeho práva jednotlivých spoluvlastníkov podielov na spoločnej nehnuteľnosti je strata ich predkupného práva na prevod podielu spoločnej nehnuteľnosti medzi členmi spoločenstva," zdôvodnili poslanci OĽaNO.

 

Podľa hnutia tým, že vlastníci podielov stratia predkupné právo, nemajú sa akým spôsobom o prevode iných podielov dozvedieť. Preto navrhovali, aby sa na takéto prípady prevodov podielov aplikovali ustanovenia Občianskeho zákonníka týkajúce sa predkupného práva. Návrh zákona mal zároveň zabrániť prevodom podielov na tretie osoby bez oboznámenia ostatných spoluvlastníkov, mal sa stanoviť limit pre drobenie podielov na poľnohospodárskych a lesných pozemkoch pri prevodoch a prechodoch podielu a novela zákona mala umožniť prevod alebo prechod vlastníckeho práva k podielu na spoločnej nehnuteľnosti aj na spoločenstvo.

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies