Viaceré lieky dávajú málo zdravia za veľa peňazí, poisťovne ich možno prestanú preplácať

NETKY.SK • 14 Marec 2017, 17:23 • 2 min
Viaceré lieky dávajú málo zdravia za veľa peňazí, poisťovne ich možno prestanú preplácať

BRATISLAVA - Viacero liekov, ktoré sú preplácané zo zdravotného poistenia, nie je podľa vládnych analytikov z pohľadu využívania verejných zdrojov efektívnych. Vlani preto odporučili prehodnotiť nákladovú efektívnosť 147 liekov, za ktoré zdravotné poisťovne v roku 2015 zaplatili viac ako štvrť miliardy eur. Niektoré lieky by sa tak mohli vyradiť z kategorizačného zoznamu a zdravotné poisťovne by ich viac nemuseli preplácať, pripustilo pre TASR ministerstvo zdravotníctva.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo dotknuté lieky posudzovalo, zistilo však, že mnohé z nich nemajú adekvátne náhrady pre pacientov. "Ich úplné vyradenie by znamenalo pre pacientov ohrozenie zdravia, v niektorých prípadoch až ohrozenie na živote. Ministerstvo zdravotníctva momentálne posudzuje a pracuje na ďalších možnostiach, ako uplatniť pri spomínaných liekoch úsporné opatrenia bez toho, aby to akokoľvek ohrozilo zdravie pacienta," uviedla jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.

 

Na zozname liekov, ktorý má TASR k dispozícii, sa nachádza okrem iných viacero moderných liekov na liečbu rakoviny, psoriázy či Crohnovej choroby. Ich preplácanie z verejného zdravotného poistenia sa schválilo ešte pred liekovou reformou z roku 2011. Nemuseli tak splniť podmienku nákladovej efektívnosti tzv. QALY. Parameter má pomôcť nakúpiť za čo najmenej peňazí čo najviac zdravia. Zohľadňuje pridanú hodnotu lieku a peniaze, ktoré treba navyše na liečbu ním vynaložiť.

 

"Lieky kategorizované podľa starých pravidiel alebo odvolávajúce sa na rovnakú referenčnú skupinu týmto testom nemuseli prejsť. Prítomnosť nákladovo neefektívneho lieku v kategorizácii umožňuje vstup ďalších nákladovo neefektívnych liekov s rovnakou indikáciou. Cena inovatívnych liekov tak nie je znižovaná príchodom generík a biologicky podobných látok," konštatuje sa v správe z revízie výdavkov v zdravotníctve.

 

Na zozname neefektívnych liekov sa napríklad ocitli viaceré lieky od spoločnosti Novartis, ktoré sa používajú pri liečbe rakoviny prsníka či obličiek. Firma potvrdila, že s ministerstvom o téme komunikovala. "Pri mnohých liekoch, ktorých sa týka revízia, ani do dnešného dňa neexistuje na slovenskom trhu žiadna adekvátna alternatíva liečby. Ak by teda prišlo k ich vyradeniu z kategorizácie alebo len obmedzeniu indikácií, určite by to malo negatívny dopad na pacientov," povedal pre TASR Michal Tuma z Novartis Slovakia.

 

Na zozname je aj jej liek Lucentis, ktorým sa lieči diabetický makulárny edém. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navrhla v jeho prípade a pri niekoľkých ďalších liekoch nedávno zmenu podmienok, za ktorých sa predpisuje a prepláca z poistenia. Zdôvodňovala to tým, že reálne výdavky na liečbu nezodpovedajú farmakoekonomickým prepočtom, ktoré deklarovali výrobcovia pri žiadosti o úhrady z poistenia. Po vlne kritiky aj zo strany premiéra Roberta Fica (Smer-SD) návrh z kategorizácie stiahla.

 

Prehodnocovanie sa týka aj viacerých moderných onkoliekov od spoločnosti Roche. Ide o tie, ktoré sa využívajú pri liečbe lymfómu, rakoviny prsníka či pľúc. "Sme presvedčení, že pacient je v stredobode záujmu ministerstva zdravotníctva, a teda pri rozhodovaní sa bude v plnej miere zvažovať výrazné riziko zhoršenia zdravotného stavu a kvality života pacientov, ku ktorému môže dôjsť pri zmene liečby alebo nedostupnosti liečby. Veríme, že zvlášť citlivo sa bude postupovať v prípade pacientov s ochorením na rakovinu," reagovala spoločnosť Roche Slovensko v stanovisku pre TASR. Pripomína, že napríklad dotknutý Herceptin je v súčasnosti "zlatým štandardom" liečby niektorých včasne diagnostikovaných karcinómov prsníka.

 

Problémy s nákladovou efektívnosťou sa netýkajú len tých liekov, ktoré sa na trh dostali pred rokom 2011. Ako vlani upozornili TASR a denník Sme, pri kategorizácii liekov, v rámci ktorej sa rozhoduje o ich preplácaní zo zdravotného poistenia, sa za minulej vlády objavili pochybnosti. Viaceré nemali v poriadku farmakoekonomické rozbory. V tých sa prepočítava ekonomická výhodnosť liečby aj jej dosah na financie. Nezrovnalosti sa objavili aj v prípade lieku na hepatitídu C, ktorý je na trhu od roku 2015. Aj podmienky jeho predpisovania VšZP nedávno navrhla a po kritike stiahla. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) pre TASR potvrdil, že nariadil kontrolu procesu vstupu lieku na trh.

 

Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti pripravuje legislatívnu úpravu podmienok vstupu liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Posudzuje aj spomínanú podmienku výšky stropu efektívnej nákladovosti (QALY). "Prioritou je pre nás pacient a kvalita, ako aj dostupnosť jeho liečby, pri akomkoľvek konaní sa snažíme o maximálnu efektivitu a transparentnosť využitia verejných zdrojov," deklaruje na margo pripravovaných zmien ministerstvo zdravotníctva.

 

Novartis poukazuje na to, že lepšej dostupnosti inovatívnej liečby pre slovenských pacientov by napríklad pomohlo vytvorenie legislatívnych podmienok na to, aby sa mohli uzatvárať dohody známe ako Managed Entry Agreements. "Vo svete sa pomaly stávajú štandardom a prinášajú mnohé benefity, či už ide o úspory verejných financií, zlepšenie zberu dát a informácií o liečbe no najmä zlepšenie starostlivosti o pacientov," doplnil Tuma. Možnosť tiež vidí vo vstupe generických či biologicky podobných liekov na trh čo najskôr po skončení licencie originálneho lieku.

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies