Testovaných na slovensku
163362
Infikovaných na slovensku
1515
Infikovaných svetovo
5721802
Úmrtí svetovo
353495
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. máj. 2020Iveta
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslankyňa NR SR za OĽaNO Anna Verešová
Poslankyňa NR SR za OĽaNO Anna Verešová
01.02.2017 12:56 Ekonomika
Verešová žiada viac práce na dohodu pre nezamestnaných
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.02.2017 12:56 Ekonomika

Verešová žiada viac práce na dohodu pre nezamestnanýchBRATISLAVA – Pre evidovaných dlhodobo nezamestnaných je na udržanie pracovných návykov nedostatočné, ak budú môcť pracovať na dohodu len 40 dní v roku. V parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti to uviedla poslankyňa NR SR za OĽaNO Anna Verešová. Podľa nej by mal minister práce a sociálnych vecí Ján Richter toto obdobie zvýšiť aspoň o 10 až 20 dní.


Súčasné nástroje politiky trhu práce považuje Verešová za nedostatočné. Podľa nej by sa malo zaviesť tzv. inkluzívne zamestnávanie, ktoré by bolo štátom zaručenou šancou pre dlhodobo nezamestnaných získať štandardnú prácu. Ako uviedla, ak majú úrady práce signály o zneužívaní systému, tak by sa mala zvýšiť kontrola a represia, a nie sprísňovať podmienky pre všetkých nezamestnaných.


Poslanec NR SR za stranu Most-Híd Gábor Gál žiada vytvoriť systém, ktorý by nútil ľudí cestovať za prácou. Slovensko by tak podľa neho nemuselo dovážať pracovnú silu zo zahraničia a využilo by na prácu ľudí z iných regiónov Slovenska.


Podmienky evidencie uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce sa majú od začiatku mája tohto roka sprísniť. Ak nezamestnaný predčasne opakovane skončí do jedného mesiaca zamestnanie sprostredkované úradom práce, pol roka sa nebude môcť vrátiť do evidencie uchádzačov o prácu. Obmedziť by sa mala aj možnosť zárobkovej činnosti pre nezamestnaných evidovaných na úrade práce. V súčasnosti totiž môže evidovaný nezamestnaný zarobiť v hrubom 148,57 eura bez toho, aby bol vylúčený z evidencie nezamestnaných. Rezort práce a sociálnych vecí chce evidovaným nezamestnaným zakázať prácu v pracovnom pomere a obmedziť prácu na dohodu na najviac 40 dní v roku.


Evidovaný nezamestnaný tiež nebude môcť popri evidencii na úrade práce pracovať u zamestnávateľa, u ktorého si zarábal pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Ministerstvo práce chce okrem toho nezamestnaným zakázať prácu popri zotrvaní v evidencii úradov práce u zamestnávateľa, ktorý nezamestnaného v rámci výberového konania organizovaného úradom práce odmietol vziať do práce počas predošlých šiestich mesiacov.


Krátko po 12:00 predsedajúci schôdze Andrej Danko vyhlásil obedňajšiu prestávku. Poslanci budú v rokovaní o zmenách v zákone o službách zamestnanosti pokračovať o 14:00.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok