Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.04.2018 12:33 Domov
Verejnosť môže navrhnúť logo Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2018 12:33 Domov

Verejnosť môže navrhnúť logo Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné KarpatyBRATISLAVA – O logu Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty rozhodne verejnosť. Medzinárodnú súťaž na nové logo vyhlásila Koordinačná rada biosférickej rezervácie, na Slovensku ju zastrešuje Štátna ochrana prírody (ŠOP).


Jednotné logo trilaterálnej biosférickej rezervácie, ktorá sa rozprestiera na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny, bude slúžiť na identifikáciu cezhraničného chráneného územia, na jeho spoločnú prezentáciu v oblasti ochrany prírody či ako súčasť podpory cestovného ruchu. Jednotný vizuálny štýl bude prezentovaný aj v informačných, propagačných i výchovno-náučných materiáloch.

Do súťaže sa môže zapojiť odborná i laická verejnosť ako aj žiaci vysokých, stredných, základných i umeleckých škôl. „Logo musí mať vysokú výpovednú hodnotu, malo by symbolizovať cezhraničné chránené územie, ktoré zahŕňa šesť veľkoplošných chránených území v troch susedných krajinách,“ uvádza na svojej stránke Štátna ochrana prírody. Návrhy treba poslať do 16. mája. Najprv odborné poroty v jednotlivých krajinách vyberú dva najlepšie návrhy, o víťazovi potom rozhodne medzinárodná porota, výsledky zverejní do 6. júla. Súčasťou súťaže bude aj hlasovanie verejnosti, ktorého víťaz získa Cenu diváka. Autor najlepšie spracovaného loga získa týždňový pobyt podľa vlastného výberu v jednom z príslušných chránených území, to je Národný park Poloniny na Slovensku, Bieščadský národný park v Poľsku, Užanský národný prírodný park na Ukrajine.

Biosférické rezervácie vyhlasuje svetová organizácia UNESCO, ich cieľom je skúmať vzťahy medzi človekom a prírodou a napomáhať trvalo udržateľnému životu a rozvoju. Medzinárodná biosférická rezervácia Východné Karpaty je prvá trojstranná biosférická rezervácia na svete. Na Slovensku ju tvorí Národný park Poloniny. V Poľsku Bieščadský národný park, Cisniansko-Wetlinský krajinný park, Krajinný park Doliny Sanu a na Ukrajine Užanský národný prírodný park a Nadsjanský regionálny krajinný park. K najväčším prírodným skvostom cezhraničného územia patria lúky nad hornou hranicou lesa, teda poloniny. Unikátnym prírodným bohatstvom sú tiež pôvodné lesy. Tie sú v slovenskej a ukrajinskej časti územia od roku 2007 zapísané v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO ako Staré bukové pralesy Karpát a ostatných regiónov Európy. Predstavujú zachované dedičstvo pôvodných rozľahlých jedľovo-bukových lesov, ktoré pred stáročiami pokrývali svahy tohto masívu od úpätia až po hranice holí a polonín.

Návrhy loga slovenských tvorcov spolu s prihláškou treba poslať na adresu Správa Národného parku Poloniny, Ulica mieru 193, 067 61 Stakčín. Viac informácií je na internetovej stránke http://nppoloniny.sopsr.sk/medzinarodna-biosfericka-rezervacia-vychodne-karpaty-hlada-spolocne-logo-pre-tri-krajiny-verejna-sutaz/
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok