Testovaných na slovensku
10288
Infikovaných na slovensku
426
Infikovaných svetovo
937560
Úmrtí svetovo
47428
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Cvičenie malo prebehnúť za účastí 18 krajín Severoatlantickej aliancie.
Cvičenie malo prebehnúť za účastí 18 krajín Severoatlantickej aliancie.
18.03.2020 13:05 Zahraničie
Veľké cvičenie NATO v Európe sa ruší pre obavy z koronavírusu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.03.2020 13:05 Zahraničie

Veľké cvičenie NATO v Európe sa ruší pre obavy z koronavírusuAmeričania nevyšlú do Európy ani jedného vojaka. Na cvičení Defender 2020 sa ich malo zúčastniť 20 000, no nakoniec bude v Európe prítomných len 5 500 jednotiek. Platí to pre vojakov, ktorí sa v Európe nachádzali ešte pred zavedením opatrení. Oznámilo to ústredie USA v nemeckom Wiesbadene.


Pôvodný plán

Podľa správy armády USA bol DEFENDER naplánovaný na apríl až máj 2020, pričom k presunu personálu a zariadení malo dôjsť medzi februárom a júlom.

 

Vplyv koronavírusu

Rozhodnutie o zrušení cvičenia prišlo v záujme zlepšenia bezpečnosti v Európe. "Riziko prenosu COVID-19 medzi jednotkami, aj smerom k civilistom, bolo neprijateľne vysoké," uviedol bývalý spravodajský dôstojník amerického námorného zboru Scott Ritter.

 

 

Najväčšie cvičenie za 25 rokov

Do Európy sa momentálne nepremiestňujú žiadne jednotky, ani materiál. V súčasnosti sa v Sasku-Anhaltsku neočakávajú žiadne ďalšie, rozsiahlejšie železničné ani cestné prepravy. Defender 2020 mal byť najväčším cvičením NATO za 25 rokov, s celkovým počtom 37 000 účastníkov z 18 krajín.

 

 

Americký generál Sean Bernabe na tlačovom brífingu o pripravovaných manévroch vyhlásil, že "nie sú namierené proti žiadnej konkrétnej krajine a že ich cieľom bude overiť americkú schopnosť vojensky podporovať NATO v Európe dostatočnými silami".

 

Účastníci

Na cvičení sa mali zúčastniť aj vojaci Slovenskej armády. Celkovo sa očakávala, prítomnosť osemnástich krajín z toho cvičebné aktivity mali prebehnúť v 10 krajinách. Medzi kľúčových účastníkov bolo zaradené Nemecko, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Švédsko, Kanada, Taliansko, Poľsko a Litva.

 

 

DEFENDER mal zahŕňať vybudovanie prechodných stanovíšť, prechody cez rieky, vzdušné a námorné pohyby, rýchle nasadenie jednotiek ako aj prepravu vojenských zariadení a použitie armádnych skladov v Belgicku a Nemecku.reklama


reklama


Zdroj: Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Facebook, YouTube,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok