Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Snímka Zeme z pohľadu posádky Apolla 17 cestujúcej na Mesiac
Snímka Zeme z pohľadu posádky Apolla 17 cestujúcej na Mesiac
18.06.2021 09:46 Domov
Vedeli ste, že na Slovensku nám ubúda voda?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.06.2021 09:46 Domov

Vedeli ste, že na Slovensku nám ubúda voda?Medzi rokmi 2002 a 2020 sa na Slovensku stratila voda v objeme zodpovedajúcom takmer 9 cm vrstve vody. Časť z nej z krajiny odtiekla, ale väčšina sa vyparila z pôdy alebo vegetácie do atmosféry.


Inštitút environmentálnej politiky uverejnil túto informáciu na sociálnej sieti, pričom vychádzal  z údajov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír NASA. NASA vytvorila analytický nástroj, ktorý satelitným meraním sily gravitácie dokáže určiť množstvo vody, ktoré sa nachádza na vybranom území a porovnávať ho s množstvom vody, ktorá sa na ňom nachádzala v minulosti.

 

 

Strata vody teda nie je určovaná na základe snímok povrchu Zeme, ale meraním sily gravitácie na povrchu Zeme. Na miestach, kde sa voda vyparuje, satelity zaznamenali nižšiu gravitačnú silu.

 

"Doteraz sa predpokladalo, že výpar sa v dôsledku klimatických zmien zvyšuje, ale dôkaz o týchto zmenách chýbal. Merania zo satelitov ukázali, že objem vody v krajine klesá výraznejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Keďže voda vytvára istý objem, satelity skúmajúce gravitačné pôsobenie Zeme sú schopné zachytiť jej úbytok," uviedli na sociálnej sieti.

 

Mohlo by vás zaujímať: Stredozemné more sa otepľuje najrýchlejšie na svete

 

Výsledkom meraní je zistenie, že medzi rokmi 2003 a 2019 sa priemerný výpar zvýšil až o 10 % z približne 405 na 444 mm ročne. Taká zmena v globálnom hydrologickom cykle môže znamenať vysušovanie územia a vegetácie, ohroziť ekosystémy alebo zvýšiť tlak na existujúce podzemné a povrchové zdroje vody.

 

 

Na Slovensku sa medzi rokmi 2002 a 2020 stratila voda v objeme zodpovedajúcom takmer 9 cm vrstve vody. Časť z nej z krajiny odtiekla, ale väčšina sa vyparila z pôdy alebo vegetácie do atmosféry.

 

Prečítajte si: Budaj dnes hovoril o závažných zisteniach na kúpalisku v Podhájskej!

 

Pozorovanie vodného cyklu

Družice na obežnej dráhe zhromažďujú údaje týkajúce sa všetkých aspektov hydrologického cyklu vrátane odparovania, transpirácie, kondenzácie, zrážok a odtoku. NASA dokonca jeden satelit, Aqua, pomenovaný špeciálne pre informácie, ktoré zhromažďuje o mnohých zložkách vodného cyklu.

 

Spoločnosť Aqua uviedla na trh 4. mája 2002 so šiestimi prístrojmi na pozorovanie Zeme: Atmosférický infračervený sirén (AIRS), Pokročilá mikrovlnná ozvučovacia jednotka (AMSU), Vlhkostný sirén pre Brazíliu (HSB), Pokročilý mikrovlnný skenovací rádiometer pre pozorovanie Zeme Systém (AMSR-E), spektroradiometer so stredným rozlíšením (MODIS) a oblaky a systém žiarenia Zeme (CERES).

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky KP/ FB Inštitút environmentálnej politiky - IEP/ nasa.gov

Foto:  Unsplash/ FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok