Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Archívne foto
Archívne foto
13.09.2019 14:29 Relax
Vedecký veľtrh chce priblížiť vedu mladým ľuďom, ponúka aj virtuálnu realitu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2019 14:29 Relax

Vedecký veľtrh chce priblížiť vedu mladým ľuďom, ponúka aj virtuálnu realituBRATISLAVA – Priblížiť vedu hravou formou žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým je hlavný cieľ Vedeckého veľtrhu 2019, ktorý sa koná v piatok v Bratislave.


„Univerzity chcú, aby mladí ľudia mali záujem o štúdium prírodných vied,“ povedal nositeľ myšlienky veľtrhu a zakladateľ neziskovej organizácie Veda nás baví Charles Peake. „Každý rok sa snažíme ukázať niečo nové. Tento rok je to tunel virtuálnej reality,“ dodal.

 

„Vidieť tu ukážky vedy a techniky, prírodných, ale aj spoločenských vied,“ priblížil patrón podujatia a bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler.

 

Počas dňa si návštevníci v 44 stánkoch stredných aj vysokých škôl, rôznych klubov a spoločností môžu pozrieť napríklad ukážky robotiky, 3D tlač aj dronovú šou. „Je toho naozaj veľa a každý si môže nájsť to, čo ho zaujíma,“ dodal Draxler. Na veľtrhu sa cez deň zúčastnili viaceré exkurzie študentov základných a stredných škôl.

 

 

Napríklad stánok Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici ponúka ukážku výroby papiera aj historických techník výroby knižnej väzby tradičnými technikami a materiálmi.

 

„Možno si skúsiť stojan, na ktorom sa kedysi ručne šili knihy, a máme aj makety historických knižných väzieb,“ hovorí Ľubomír Šlauka, ktorý na škole vyučuje knižnú väzbu a výrobu papiera.

 

 

Zástupcovia Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave predstavujú systém výroby a uskladnenia obnoviteľnej energie, ktorú možno využiť na varenie, vykurovanie a tiež pohon motorových vozidiel.

 

„Žiaľ, podobné systémy sú stále dosť drahé, ale dúfame, že v budúcnosti sa budú dať vyrábať lacnejšie a komerčne využívať,“ hovorí Ľubomír Staňo z FMFI UK.

 

 

V stánku Cirkevnej strednej odbornej školy elektrotechnickej P. G. Frassatiho v Bratislave si zase s pomocou študentov možno navrhnúť vlastné tričko a jedno z nich vyžrebujú a vyrobia.

 

V ďalších stánkoch môžu návštevníci vidieť archeologické objavy či absolvovať rôzne kvízy. Organizácia Mensa Slovensko, ktorá združuje ľudí s IQ nad 130, ponúka rôzne logické hádanky a prezentuje aj vedecké hračky.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok