Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.09.2021 14:37 Koronavirus
Vedci z ČR vyvinuli test na určenie protilátok proti COVID-19. Má niekoľko výhod
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.09.2021 14:37 Koronavirus

Vedci z ČR vyvinuli test na určenie protilátok proti COVID-19. Má niekoľko výhodPRAHA - Novinka umožní zjednodušiť testovanie po časovej i finančnej stránke. Čoskoro ju plánujú uviesť na trh.


Českí vedci vyvinuli nový test, ktorý dokáže účinne určiť prítomnosť ochranných protilátok proti ochoreniu COVID-19. Ústav organickej chémie a biochémie (ÚOCHB) Akadémie vied ČR (AV ČR) o tom informoval v utorok na svojej webovej stránke. 

 

Rozlíši protilátky 

 

Nový typ testu dokáže rýchlo určiť množstvo ochranných protilátok a odlíšiť ich od tých, ktoré priamu ochranu neposkytujú. Testovanie protilátok sa tým podľa správy časovo a finančne výrazne zjednodušíSúčasné diagnostické testy dokážu určiť len celkovú hladinu protilátok, ktoré sa po kontakte s koronavírusom vytvárajú, píše ÚOCHB. Tieto testy nedokážu zistiť, akú skutočnú ochranu proti koronavírusu protilátky poskytujú.

 

Prečítajte si tiežKuba očkuje proti koronavírusu aj batoľatá

 

Vedci doteraz museli nielen merať celkové množstvo protilátok, ale tiež overovať ich účinnosť na infekčných vírusoch. To obvykle trvá niekoľko dní a je to finančne náročné.

 

Uvedenie na trh 

 

Nový test vyvinutý vedcami z ÚOCHB a Biotechnologického ústavu AV ČR meria hladinu protilátok neutralizujúcich vírus a ostatné protilátky ignoruje"Vyvinutý test je schopný zistiť hladinu protilátok s overeným ochranným účinkom a tým odhadnúť mieru ochrany proti koronavírusu v priebehu niekoľkých hodín," povedal Pavel Šácha z ÚOCHB.

 

Možno vás zaujmeČeskí vedci predstavili neinvazívnu metódu na presnú diagnostiku nádorov

 

Novinku plánujú uviesť čoskoro na medzinárodný trh. Spoločnosť Immunotech, ktorá sa zameriava na vývoj laboratórnej diagnostiky, uzavrela s ÚOCHB a BTÚ licenčnú zmluvu. Vďaka nej bude môcť začať s priemyselnou výrobou testovacej súpravy.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky.sk LD

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok