Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. okt. 2020Demeter
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.06.2019 11:20 Zaujímavosti
Vedci vytvoria krv, ktorú prijme každý organizmus
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.06.2019 11:20 Zaujímavosti

Vedci vytvoria krv, ktorú prijme každý organizmusZdá sa, že problém s nedostatkom vhodných krvných transfúzii by mohol byť čoskoro minulosťou.


Krv je veľmi vzácna tekutina, doposiaľ ju nedokážeme vyrobiť ani ničím iným nahradiť. Jedinou možnosťou, ako ju získať, je dobrovoľné darcovstvo od zdravých ľudí. A práve to v nejednom prípade zachraňuje životy.

 

Napriek tomu, že darcov pribúda a že sa robia veľké mediálne kampane, ktoré podnecujú ľudí k tomu, aby krv darovali, stále sa stretávame s prípadmi, kedy je tejto životodarnej tekutiny málo. Ide predovšetkým o situácie, keď je potrebná transfúzia takej krvnej skupiny, ktorá sa v populácii nachádza minoritne. Hoci je známe, že takzvaná nulka je univerzálna, nie vždy to platí a koniec-koncov, niekedy môže chýbať aj samotná 0.

 

Vo všeobecnosti rozoznávame skupinu A, B, AB alebo 0. Všetky môžu byť Rh pozitív alebo negatív, teda + a -. Okrem toho sa pred podaním transfúzie od darcu musia príjemcovi robiť takzvané krížové testy, aby sa potvrdilo, že jeho telo bude konkrétnu krv naisto akceptovať. Pokiaľ by bola podaná nevhodná krv, došlo by k imunitnej reakcii a tá by mohla skončiť aj fatálne.

 

 

Podanie transfúzie je teda „celá veda“. Ako sa však ukazuje, v budúcnosti by to mohlo byť o čosi jednoduchšie. Odborníci v laboratóriách totiž pracujú na špeciálnom výskume a ako sa ukazuje, krv možno upraviť takým spôsobom, aby „pasovala“ každému.

 

Vedci na to využívajú baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú v ľudskom čreve. Získavajú z nich enzýmy schopné odstrániť kľúčové zložky antigénu krvnej skupiny A. Pokiaľ teda tieto enzýmy pridajú do krvnej vzorky skupiny A, získajú univerzálnu krv, ktorú dokáže prijať každý organizmus, bez ohľadu na špecifickosť vlastnej krvi.

 

 

Tieto testy prebiehajú zatiaľ len v laboratórnych podmienkach a potrvá zrejme ešte niekoľko rokov, kým sa uskutočnia ďalšie výskumy a takáto krv sa dostane do nemocníc. Každopádne, veda je na dobrej ceste.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky IK

Foto:  Pixabay/Unsplash/PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok